male-adult-cayenne-tick-genus-amblyomma

Správné vytáhnutí klíštěte sníží riziko nákazy. Oblíbená metoda už se dnes nedoporučuje

Oteplení láká vyrazit do přírody a načerpat sluníčka co nejvíce. Bohužel zde na nás stále mohou číhat klíšťata, která představují riziko pro zdraví. Jejich kousnutí často vede k alergickým reakcím či hnisavým a oteklým kožním lézím, navíc mohou přenášet velmi nebezpečné infekční nemoci.

Prevence je důležitá

V rámci ochrany před klíšťaty je důležité vyvarovat se pobytu ve vysoké trávě nebo v houštinách. Při delších výletech do přírody noste těsné oblečení, dlouhé kalhoty a trika s dlouhým rukávem. Na světlém oblečení budou klíšťata lépe vidět. Vyplatí se také používat repelenty a po návratu z procházky si důkladně prohlédnout celé tělo.

Když se klíště přisaje, nejúčinnější je použít speciální pinzetu k jeho vytáhnutí. Před vyjmutím klíštěte si důkladně omyjte ruce a ránu po vytažení vydezinfikujte peroxidem vodíku nebo lihovým dezinfekčním prostředkem. Odstraněné klíště je nejlepší odeslat na speciální vyšetření, aby se prověřilo, zda není přenašečem závažných onemocnění. Jinak ho můžete zabalit do papírového kapesníku a rozdrtit těžkým předmětem, případně ho hodit do ohně.

Zdroj obrázku: Freepik

Co nedělat?

Pokud na svém těle spatříte přisáté klíště, v žádném případě se ho nesnažte seškrábnout, jinak ho rozmáčknete a jeho vnitřnosti se vylijí do vašeho krevního oběhu. To může způsobit rozvoj závažných onemocnění. Vyhněte se také jeho mačkání nebo vytahování nehty, mohli byste jednu část odtrhnout, zatímco druhá by uvízla v kůži. Bylo by pak ještě těžší tuto část z kůže dostat.

V žádném případě klíště nemažte žádnými látkami, ačkoliv dříve bylo zvykem ho potírat máslem, vazelínou nebo olejem. Mělo se za to, že tento způsob může usnadnit vytáhnutí parazita z kůže, přeruší mu však přívod vzduchu, což vede ke zvracení, které je toxické a přenáší bakterie a viry. Klíště na kůži nepalte a nechytejte ho za bříško naplněné krví.

Zdroj: https://www.aad.org/public/everyday-care/injured-skin/bites/remove-a-tick