Dangerous Blood Sucking Insect Small Brown Spotted Mite Biological Name Dermacentor Marginatus Human Skin Macrophoto

Správné vytažení klíštěte sníží riziko infekce

Po procházce v přírodě se vždy dobře prohlédněte, abyste se ujistili, že jste si domů nepřinesli černého pasažéra. Klíšťata mají nejvíce v oblibě tmavá a vlhká místa, jako například slabiny, podpaží a okolí konečníku. Častokrát se skrývají také v oblasti za ušima, v okolí loktů nebo za koleny. Když si všimnete, že se klíště na vás přisálo, musíte jej okamžitě vytáhnout.

Správný způsob

Když zpozorujete přítomnost klíštěte, musíte hned jednat. Třeba si však dávat pozor, abyste zvolili správnou metodu. V posledních letech se názory, jak správně klíště vytáhnout, dost liší. Nejnovější výzkumy ukazují, že klíště je nejlepší vytahovat pomocí pinzety. V lékárnách můžete zakoupit pinzetu přímo určenou k vytahování klíšťat. Celý proces bude tak mnohem jednodušší.

Musíte však být opatrní. Klíště se nedoporučuje ničím potírat, protože tímto způsobem může do vašeho těla vypustit mnohem více infekčních látek. Klíště chytněte pinzetou co nejblíže k pokožce. Dávejte pozor, abyste ho nerozmačkali a neriskovali tak infekci. Jemným kýváním ze strany na stranu a svislým tahem se pokuste klíštěte vytáhnout. Nekruťte s ním, protože tak riskujete odtržení hlavičky. Po vytažení místo vydenzinfikujte a následně jej několik dní sledujte.

Zdroj obrázku: Freepik

Přenos infekce

Všimnete-li si, že rána je zarudlá nebo že otekla, okamžitě navštivte lékaře, aby určil příčinu. Ne vždy je příčina vážná, ale může jít i o prvotní projevy lymské boreliózy. Také je-li místo bolestivé, okamžitě kontaktujte svého lékaře. Pokud se vám klíště nepodařilo správně vytáhnout a v kůži vám zůstala hlavička klíštěte, musíte ji co nejdříve vytáhnout.

Pokud se vám to nepodaří, zkuste pár dní počkat. Častokrát si s tím tělo poradí a postupně při hojení rány vytlačí cizí předmět z těla ven. Pokud si však všimnete, že místo s hlavičkou bolí, svědí nebo je podrážděné, musíte okamžitě navštívit lékaře. Po vytáhnutí klíštěte se ho nesnažte zabít svými prsty, protože i v tomto případě může hrozit nákaza různými chorobami. Nejlepším způsobem je jednoduše jej spláchnout do záchodu.

Zdroj: https://www.cdc.gov/ticks/removing_a_tick.html, https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/how-to-remove-a-tick, https://www.cdc.gov/lyme/index.html, https://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid-tick-bites/basics/art-20056671, https://my.clevelandclinic.org/health/articles/7234-tick-bites