Správné zalévání je klíčem ke krásnému trávníku
Často se říká, že u souseda je tráva zelenější. To pouze značí to, jak se spousta z nás žene za tím nejkrásnějším trávníkem v okolí. Přitom ale zapomínáme na jeden z nejpodstatnějších faktorů, a to je zalévání. A nenechte se zmýlit, nejde pouze o to, zda trávník zaléváte, či ne. Musíte přemýšlet i nad tím, kdy, jak, a spoustou dalších drobností. Právě proto vám přinášíme dnešní článek, ve kterém se dozvíte, jak zajistit, aby vám vaši zahrádku záviděl každý široko daleko.
Způsob zalévání záleží na velikosti plochy
To, jak trávník zaléváte, je čistě na vás. Tato činnost pro vás totiž může představovat relaxaci nebo pouze práci navíc. Už podle tohoto byste se měli rozhodnout, zda chcete investovat do zavlažovacího systému, či ne. Na většinu menších pozemků vám ale bohatě postačí zahradní hadice a pár minut času.
Frekvence je závislá na stáří trávníku i počasí
To, jak často byste měli zalévat, je dobré určit hlavně podle stáří trávníku a také okolních podmínek. Pravidlem je, že mladý trávník, u kterého teprve čekáme na uchycení, by se měl zalévat každý den. Po uchycení je taková četnost ale zbytečná a stačí se trávníku věnovat zhruba jednou za tři dny. Samozřejmě ale musíme vzít v úvahu i okolní podmínky a počasí.
Kobercový trávník má požadavky v podstatě stejné, také je důležité ho zalévat častěji zejména ze začátku.
Zalévání za horkých dnů
Za horkých dnů je třeba dávat pozor na několik věcí. Tou hlavní je doba, ve které zaléváme. Doporučujeme volit brzké ráno či pozdní večer. Půda totiž není tak rozpálená a nebude se z ní odpařovat tolik vody. Zároveň pak nedojde ke spálení trávníku. Také dbejte na to, abyste použili takové množství tekutiny, které se vsákne asi do hloubky 10 centimetrů. To samozřejmě bude za parných dnů o něco obtížnější. Je ale důležité vytrvat a trávníku dodávat závlahu konstantně.
Zdroj: https://www.pennington.com/all-products/grass-seed/resources/manage-your-lawn-and-water-use-wisely