Woman Enjoying Relaxing Bubble Bath

Sprcha je dle dermatologů zdravější než dlouhé koupání v teplé vodě

Vana, nebo sprcha? Co člověk, to názor, roli hraje rodinné zázemí i kulturní prostředí. Hygiena je důležitá pro zdraví a je součástí každodenní rutiny. O prospěšnosti koupání ve vaně nebo naopak sprchování se přou běžní lidé, ale je předmětem i vědeckého zkoumání. Ke kterým chybám nejčastěji dochází při očistě těla a čemu se vyhnout, aby nedocházelo k poškozování pokožky?

Vana vs. sprcha

Debaty o tom, zda je vhodnější koupání ve vaně, nebo mytí ve sprchovém koutě, se vedou dlouhé roky, dokonce desítky let. Existují též zastánci méně četného koupání, protože dochází k plýtvání vodou. Jsou tací, kteří se odmítají mýt zcela nebo naopak vystavovat pokožku horké vodě. Přívrženci vany argumentují léčebnými a relaxačními účinky, ve prospěch sprchy často hovoří rychlost a možnost okamžitého povzbuzení po ránu po probuzení i ve večerních hodinách před odchodem za zábavou.

Zdroj obrázku: Freepik

Očista těla podle dermatologů

Do souboje vana versus sprcha se zapojili též odborníci, konkrétně dermatologové. S ohledem na pokožku spíše doporučují sprchování, oproti tomu koupání ve vaně považují za velkou chybu, protože je pokožka neúměrně a po dlouhou dobu vystavena vodě. To potvrzuje Samer Jaber, lékař z Washington Square Dermatology. „Pokožka se po dlouhém pobytu ve vodě příliš vysušuje, ve vaně lidé tráví mnohem více času než ve sprše,“ dodává lékař, který se specializuje na potíže lidí se suchou pokožkou.

Kožní problémy vlivem nečistot

Mezi zastánce sprchování patří i další z dermatologů, doktor Joshua Zeichner z nemocnice Mount Sinai v New Yorku. „Problémem jsou nečistoty i pot, které se při koupání ve vaně dostávají do vody. Při pobytu ve vaně se pak zadírají do vysušené pokožky a způsobují její zaněcování. Namísto posezení v kontaminované vodě je vhodnější sprcha,“ upřesňuje lékař. Problémem nejsou jen nečistoty, ale také teplota vody, která nesmí být příliš vysoká, protože pak může narušovat přirozenou ochrannou bariéru pokožky.

Zdroj: https://www.thehealthy.com/habits/bath-vs-shower/