Smiling Woman Cleaning Her Teeth With Toothbrush Dental Hygiene Concept Isolated White

Stárnutí organismu podporují každodenní návyky. Roli hraje jídelníček i ústní hygiena

Přirozený proces stárnutí se nedá zastavit, ale dá se určitě zpomalit. Hodně ho ovlivňuje způsob, jakým žijeme. Tělo stárne každý den, ale my k tomu často přispíváme špatnou stravou a nezdravými návyky. Velkým problémem se stává i nedostatek pohybu a málo času stráveného na čerstvém vzduchu.

Příliš mnoho soli

Nadměrný příjem soli v denní stravě přispívá k rychlejšímu stárnutí. Sůl se nachází v mnoha zpracovaných výrobcích, které jíme každý den, a její další použití v kuchyni výrazně urychluje nepříznivé procesy v těle. Provedly se studie, při kterých se prokázalo, že nadbytečná sůl ve stravě vede ke zkrácení telomer, částí chromozomů zajišťujících jejich stabilitu.

Při každé buněčné dělbě jsou telomery zkráceny, a když jsou příliš krátké, buňka zemře. Nadměrná sůl ve stravě urychluje tento proces, a proto WHO doporučuje, aby denní dávka soli nepřekročila 5 gramů. Co může navíc poškodit tělo a urychlit jeho stárnutí, je nadměrné snížení tuků ve stravě. Chcete-li zůstat mladí déle, měli byste pravidelně konzumovat omega-3 mastné kyseliny, zejména DHA a EPA, protože vyživují pokožku, posilují krevní cévy a chrání oči před glaukomem.

Zdroj obrázku: Freepik

Nadměrné vystavení slunci

Nadměrné vystavení slunečnímu záření má negativní vliv na lidské tělo. UV záření poškozuje elastin a kolagen obsažené v kůži, které jsou navrženy tak, aby zachovaly správný stav pokožky. Bez kolagenu a elastinu se pokožka stává náchylnou na vrásky, není dostatečně zvlhčená a vyživovaná. Časté vystavení slunečnímu záření nejen urychluje stárnutí, ale je zodpovědné za poškození genetického materiálu. Abnormality na úrovni DNA způsobují mutaci kožních buněk, což může následně vést k melanomu.

I když se to zdá nepravděpodobné, nedostatek ústní hygieny může přispět k předčasnému stárnutí. Zubní stárnutí, tj. změna zubů v důsledku věku nebo hygieny, přímo ovlivňuje vzhled celého obličeje, ale je také zodpovědné za prohlubování vrásek, zvláště pokud se v zubech objeví kazy. Když vypadají zuby, pokožka ztrácí svůj přirozený tvar a tvář vypadá ochable.

Zdroj: https://longevity.technology/lifestyle/how-to-live-longer-7-habits-that-have-been-decreasing-your-health-span/