Starý známý ocet stále dokáže překvapit. Inspirujte se neobvyklým použitím na čtyři způsoby

V kuchyni se ocet používá již tisíce let. A i když ho máme spojený především s vařením a vidíme v něm důležitou přísadu do salátů, zálivek a marinád, můžeme ocet použít i k mnoha dalším účelům. Dobře bude fungovat mimo jiné jako domácí kondicionér na vlasy nebo jako alternativa pracího prášku. 

Kondicionér pro lesklé vlasy bez lupů

Octový oplach může nahradit váš hydratační kondicionér. Navíc je bez silikonů a zbytečné chemie. Díky octu se vám budou méně cuchat vlasy, budou více lesklé a hydratované. Ocet také vyrovnává pH pokožky hlavy a vlasů a dokáže odstranit usazeniny z jiných vlasových produktů, které mohou způsobovat vznik lupů. Chcete-li si vyrobit vlastní domácí kondicionér, postupujte podle těchto jednoduchých kroků:

  1. Smíchejte jednu polévkovou lžíci octa (jablečného nebo bílého) s šálkem vody.
  2. Směs nalijte do lahvičky s rozprašovačem.
  3. Nastříkejte na umyté, vlhké vlasy a vmasírujte do pramenů. 
  4. Nechte pár minut působit a poté důkladně opláchněte vodou. 
Zdroj obrázku: Pixabay

Přírodní alternativa pracího prášku

Máte pocit, že vaše sportovní oblečení ani po vyprání nevoní čistotou? Sáhněte po octu! Dejte oblečení zpátky do pračky a místo pracího prostředku nalijte do zásobníku sklenici bílého octa. Dva prací cykly při standardní teplotě budou dostačující (ve druhém smícháme půl sklenice octa s půl sklenicí jedlé sody), abychom se účinně zbavili nežádoucí vůně. 

Ocet si poradí i s odolnými skvrnami na oblečení. Nastříkejte na skvrnu trochu bílého octa a dejte vyprat jako obvykle. Pozor: nikdy nepoužívejte ocet v kombinaci s chlorovým bělidlem. Vytvořil by se tak škodlivý plynný chlor!

Zdroj obrázku: Pixabay

Přípravek k dezinfekci potravin

Hledáte-li přírodní, a přesto velice účinný mycí prostředek na ovoce a zeleninu, ocet je tou správnou volbou. Pokud chcete ovoce nebo zeleninu důkladně očistit, nastříkejte je směsí z octa a vody. Za tímto účelem nalijte 3 šálky vody a jeden šálek octa do lahve s rozprašovačem a lehce promíchejte. Nastříkejte na potraviny, a než budete dané ovoce nebo zeleninu jíst, důkladně je opláchněte vodou. 

Čistič skla

Neexistuje účinnější způsob, jak vyleštit brýle a karafy, než je umýt v octu. Abyste se zbavili nevzhledných šmouh a skvrn, měli byste sklenice namočit do směsi tří šálků vody, jednoho šálku octa a několika kapek čisticího prostředku. Nakonec je jen opláchněte vodou a otřete suchým hadříkem z mikrovlákna.