
Stav a kvalita nehtů mohou poukázat na některá vážnější onemocnění
Stav vlasů, pokožky či nehtů bývá obvykle velmi výmluvný a může mnohé prozradit o zdravotním stavu člověka. Pokud vám začnou vypadávat vlasy více než je zdrávo, nebo se vám na těle utvoří vyrážka, budete asi tyto problémy řešit důsledněji než například odchlipování nehtů, nicméně i ony mohou být indikátorem některých nepříjemných nemocí. Sám lékař by měl být podle stavu nehtů schopen určit, zda netrpíte některými nemocemi plic, srdce či kardiovaskulárního systému nebo trávicí soustavy. Pojďme se podívat, jak lze diagnózu na základě stavu nehtů provést.

Indikace nemocí prostřednictvím nehtů
Nehty reagují na různé stavy v těle vlastním způsobem. Zpozornět byste rozhodně měli, začne-li se měnit jejich vzhled a tvar – pokud se začnou kroutit, jejich lůžka mění barvu nebo se na nich objevují rýhy. Každé změna vzhledu nehtů, která nebyla způsobena mechanickým poškozením, může znamenat nějaký problém na vnitřních orgánech. Na kvalitu nehtů působí především stravování a krevní oběh, který zásobuje lůžka a umožňuje jejich zdravý růst. Diagnostika prostřednictvím nehtů může být zaměřená pouze na jejich vizuální posouzení, lze však aplikovat také speciální metody, díky nimž lze usuzovat na mnohem konkrétnější (a zároveň závažnější) onemocnění.
Schamrothův okénkový test
Jedním z nejjednodušších diagnostických prostředků je pak Schamrothův okénkový test, díky němuž lze následně podle anamnézy pacienta určit, jaký druh neduhu jej pravděpodobně sužuje. Tento test je provádí jednoduše přiložením nehtů stejného prstu z obou rukou (například prostředníčků) plochou k sobě. Zdravý člověk má zakulacené nehty a po přiložený se dotýkají pouze v části. Pod ploškami pak vzniká útvar hranatého tvaru – tzv. okénko. Není-li okénko přítomno (prsty v místě pod nehty na sebe zcela doléhají. V případě, že nedosáhnete správného výsledku Schamrothova testu, rozhodně navštivte lékaře – může to být symptomem velmi vážných nemocí.