Control Pest Concept Hand With Magnifying Glass Insect

Štěnice jsou obtížné, dobrou prevencí jim můžeme zabránit ve vstupu

Štěnice jsou malý červenohnědý hmyz, který se živí lidskou krví. Vyskytují se po celém světě a jsou běžným škůdcem v domácnostech. Často napadají například matrace, nábytek a oblečení. V tomto článku probereme, co jsou štěnice zač, jak zjistit, že je máte, a jak jim zabránit v tom, aby zamořily váš domov.

Co jsou vlastně štěnice?

Štěnice je plochý, oválný hmyz, jehož velikost se pohybuje od 4 do 5 mm. Má červenohnědou barvu a je bezkřídlý. Štěnice jsou primárně noční tvorové a živí se krví lidí a jiných teplokrevných zvířat, typicky v noci. Přitahuje je oxid uhličitý, který vydechujeme, a teplo našeho těla.

Štěnice se běžně vyskytují v domech, hotelech, bytech a dalších obydlích, kde žijí lidé. Mohou snadno cestovat z jednoho místa na druhé na oblečení, zavazadlech a dalších věcech. Jakmile jsou štěnice uvnitř domu, mohou rychle zamořit místnost, nebo dokonce celý byt a jen velmi těžko se jich zbavuje.

Máte i vy doma štěnice?

Prvním příznakem napadení štěnicemi je výskyt malých, červených kousnutí na kůži. Tato kousnutí jsou obvykle seskupená do tvaru trojúhelníku a mohou svědit. Štěnice jsou často mylně považovány za jiné domácí škůdce, jako jsou blechy, a proto je důležité, abyste si dům důkladně prohlédli, pokud máte podezření na napadení.

Zdroj obrázku: Freepik

Začněte kontrolou matrace a lůžkovin. Hledejte malý červenohnědý hmyz, malá bílá vajíčka a černé fekální skvrny na matraci, povlečení a povlaku na polštáře. Štěnice se často schovávají ve štěrbinách, v rámu postele, čele postele a pružinách. Štěnice lze nalézt také v jiných oblastech domova, jako je nábytek, podlahové lišty a elektrické zásuvky.

Jak zabránit štěnicím ve vstupu do vašeho domova

Zabránit napadení štěnicemi je mnohem snazší než se je pokoušet likvidovat, jakmile se usadí. Zde je několik kroků, které můžete podniknout k prevenci štěnic:

  • Než si dovezete nábytek z druhé ruky, prohlédněte si jej. Štěnice se mohou snadno schovat v čalouněném nábytku a matracích, proto je důležité je pečlivě prohlédnout, než je přinesete dovnitř.
  • Vyhněte se ukládání zavazadel na postel v hotelech. Na cestách mějte zavazadla raději na nosiči zavazadel nebo v koupelně než na posteli, kam mohou štěnice snadno zalézt.
  • Pravidelně vysávejte a věnujte zvláštní pozornost všem štěrbinám.
  • Použijte obal na matraci proti štěnicím. Tato pouzdra zcela zakrývají matraci a zabraňují štěnicím dostat se dovnitř a usnadňují detekci zamoření.
Zdroj: https://www.canada.ca/en/health-canada/services/pest-control-tips/bedbugs-how-do-i-prevent-infestation.html