Delivery Man With Package Elevator Close Up

Stisknutím tlačítka k přivolání výtahu zbytečně uškodíte svému tělu. Nastoupit do něj nikomu neprospěje

Ať už chcete zůstat fit, nebo zhubnout, denní fyzická aktivita je důležitá. Nezbývá-li dostatek času na trénink, zařaďte alespoň chůzi. Ve srovnání s během a běžnou chůzí spálí například chůze po schodech mnohem více kalorií. Proč se schodům nevyhýbat a proč je lepší místo přivolání výtahu schody raději vyběhnout po svých?

Chůze po schodech pomáhá zhubnout

Chůze po schodech po dobu jedné hodiny je velmi intenzivní forma cvičení a má obrovské aerobní výhody. Při chůzi nahoru můžete ztratit asi 0,17 kalorií a 0,05 kalorií při chůzi dolů.

Zlepšuje zdraví srdce

Podle studie publikované v roce 2000 může chůze po schodech zvýšit lipoprotein s vysokou hustotou, dobrý cholesterol v krvi a zlepšit krevní oběh. Studie proto doporučuje chodit po schodech, protože je to dobrý způsob, jak zlepšit zdraví srdce a udržet srdeční choroby na uzdě.

Zdroj obrázku: Freepik

Zvyšuje svalovou sílu

Chůze po schodech je vertikální cvičení, při kterém používáte svalstvo, abyste zvedli celé tělo. Tento typ cvičení může zvýšit sílu svalů nohou, stehen i kyčlí a zároveň posilovat břišní svaly.

Buduje vytrvalost

Studie ve skandinávském lékařském a vědeckém časopise o sportu z roku 2014 odhaluje, že stimulací neuromuskulárního a kardiorespiračního výkonu v těle může chůze po schodech zlepšit chůzi, rovnováhu a vytrvalost. Kromě toho, že přispívá k celkové kondici, pomáhá tato aktivita také snižovat riziko pádu a minimalizuje namáhání v jiných každodenních činnostech.

Zlepšuje duševní zdraví

Je známo, že všechny typy cvičení usnadňují tělu uvolnit více endorfinů, které nám pomáhají cítit se dobře. Chůze po schodech dělá totéž a také pomáhá lépe regulovat spánkový vzorec. Ten, v kombinaci se zdravým hubnutím, pomáhá zlepšit sebevědomí.

Je velmi důležité si uvědomit, že každodenní chůze po schodech je snadno proveditelné a cenově dostupné aerobní cvičení. Je-li to možné, zařaďte do každodenních rituálů alespoň 30minutovou chůzi po schodech. V ideálním případě této činnosti přizpůsobte i obutí, mělo by být pevné a bez podpatků.

Zdroj: https://www.chp.gov.hk/en/static/90006.html