Low Angle Shot White Building With Two Windows

Stop zamlženým oknům! Díky domácím vychytávkám vlhkost zmizí a budou vždy průzračně čistá

Se zimou vždy přichází problém, který děsí mnoho hospodyněk. Ano, zamlžená okna, po kterých stékají kapky vody, jsou nevzhledná, k tomu dochází k jejich plesnivění. Důvodem jsou teploty, které s chladnými dny klesají dramaticky dolů oproti denním, na oknech se vlivem rozdílu kondenzuje voda, která pod nimi tvoří loužičky. Jakým způsobem se s touto situací v chladném období vypořádat? Triky odborníků jistě pomohou!

Zamlžená okna, přes která není vidět

Čistá okna jsou vývěsním štítem dokonalé domácnosti, proto jejich zapařování vede některé hospodyňky k naprostému zoufalství. Na vině jsou nízké teploty, a to zejména v noci. Vlhkost, která pak vzniká při běžných činnostech, při vaření i při vytápění, se následně sráží na oknech, ze kterých poté stékají potůčky vody do dolní části rámu a na parapet spolu s nečistotami. Nezbývá pak než parapety neustále utírat, aby nedocházelo k vytváření louží.

Vlhkost se nesmí podceňovat

Pára se nejčastěji objevuje s příchodem chladnějších nocí, kdy se nadměrná vlhkost kondenzuje na oknech. Nejde jen o samotná skla, která v danou chvíli nejsou čistá. Vysoká vlhkost uvnitř domácnosti spolu s teplotami okolo 20 stupňů Celsia mohou být důvodem pro zápach, ale rovněž pro rozvoj hub a plísní zejména za nábytkem, pod podlahou nebo v koutech. Jejich výtrusy vedou k onemocnění dýchacích cest nebo ke zhoršení alergických stavů, což je nebezpečné pro děti, seniory nebo lidi s oslabenou imunitou. Jakým způsobem zamlžování zamezit?

Zdroj obrázku: Freepik

Octový roztok na okna

Je účinný, levný a univerzální a pomůže i s okny. Ocet je ideálním čističem skla, stačí smíchat vodu a ocet ve stejném poměru, okna roztokem umýt a vytřít do sucha.

Pěna na holení jako účinný čistič oken

Dalším netypickým pomocníkem je pěna na holení, která se musí nanést v tenoučké vrstvičce na sklo, dokonale rozetřít a poté vyleštit suchým hadříkem.

Glycerin s alkoholem zamezí zapařování

Jakým způsobem zamezit zapařování v budoucnu? Podle odborníků pomůže tenká vrstvička na skle ze směsi glycerinu a alkoholu.

Rostliny proti vlhkosti

Další osvědčenou radou je pořízení správných rostlin, které přebytečnou vlhkost absorbují, jedná se o kapradiny, břečťan nebo toulcovku.

Zdroj: https://www.stanekwindows.com/17-window-condensation-solutions.aspx