Belly 3186730 1920[1]

Stres a smutek nás často vedou k přejídání, s emocemi ale můžeme naložit i jinak

Hubnutí je složitý proces a rozhodně to není něco, co by šlo hned. Tohle by podepsala každá z nás, která se o hubnutí někdy v životě snažila. A co potom, když si nemůžete pomoct a k pocitu pohody si musíte dát čokoládu nebo jinou sladkost? Takové chuťovky vám sice přijdou vhod v ty nejkrizovější okamžiky, ale kromě dočasného pocitu uvolnění s sebou nesou také další tuky. Buďte proto na pozoru a řešte svůj stres jinak! 

Copak to jde?!

Tak především! Jeden čtvereček čokolády, to nic není! Když letci havarovali uprostřed pralesa, taky pro případ nouze takový čtvereček měli. Ale sníst celou tabulku a k tomu ještě třeba v jednu ráno, to už je na pováženou! Taky se v tom vidíte? Než se na tu čokoládu zase vrhnete, zkuste se nejdříve zamyslet, co jiného by vám taky pomohlo.

Pohybem proti stresu

V ideálním případě byste měli počkat, než se uklidníte. Během této doby hladina kortizolu (stresového hormonu) poklesne a váš metabolismus se stabilizuje. Vyberte si jednu z verzí a té se snažte pravidelně držet:

  • dopřejte si procházku v přírodě,
  • jděte si zaběhat,
  • udělejte si zdravé sladké jídlo,
  • zacvičte si (takový kardiobox z vás stres vyžene okamžitě).

Revize nákupního seznamu

Nejlépe uděláte, když sladké, po kterém se tloustne, zcela vypustíte ze svého nákupního seznamu. Neboť co není doma, to taky nemůžete sníst, že? Zásobte si domov třeba sušeným ovocem, takové sušené meruňky a datle přímo překypují sladkou chutí. Místo toho, abyste sáhli po výkrmových svačinách, dejte si hrst ořechů nebo dýňových semínek. Velmi hořké čokolády taky nezvládnete sníst tunu, postačí vám jen jedna kostička a budete se cítit hned lépe.

A co když mám pořád hlad? 

Snažte se vybírat potraviny, které zasytí, ale nejsou tučné. Fastfood mohou snadno nahradit vařené luštěniny, třeba hrách a čočka dokáží poctivě zasytit. Pokud po lehkém cvičení pociťujete velký hlad a nevíte, jak si pomoci, sáhněte po produktech, které snižují hladinu kortizolu a obsahují hořčík, draslík, vitamín C a vitamíny skupiny B: krajíc celozrnného chleba, hrst mandlí nebo dýňová semínka, 2–3 kostky tmavé čokolády či jednoduchý salát.