Tired Young Woman Leaning Head Hands

Stres je v mnoha směrech užitečný, dlouhodobě ale škodí. V našem těle naruší důležité procesy

Stres je stav, se kterým se musíme vypořádávat stále častěji – někteří lidé ho dokážou ovládat, ale bohužel na některých se vlna stresu může hluboce podepsat. Stres ale někdy krotit nejde, i když sebevíc chceme. Místo toho postupně ničí naše tělo. Stres naruší duševní rovnováhu, a to se může negativně podepsat na lidském zdraví. Co se s tělem děje, pokud jste ve stresu?

Stres se v poslední době skloňuje velmi často

Lidé, kteří zažívají stres, mají zhoršený nejen psychický stav, ale podepsat se tato zátěž může také na fyzickém zdraví. Stres je pouze reakce našeho organismu na situace, které nečekal. Musíte se rychle rozhodnout nebo možná máte před těžkou zkouškou a potřebujete ještě několik dní na přípravu, které ale chybí. Proto se snadno můžete dostat do stresu.

Stresem trpí nejen běžní lidé, ale také například sportovci, kteří mají před velkým závodem. Stres může být velmi vyčerpávající. Ve skutečnosti ale může mít také pozitivní vliv a můžete ho využít ve svůj prospěch. Není to snadný úkol a ne každý ho zvládne. Pokud ke stresu dojde, tělo začne produkovat hormony, na které musí naše tělo reagovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké změny ve vašem těle nastanou ve stresu?

V případě stresu se vám zvedne krevní tlak, zvýší se také tepová frekvence. Budete mít rychlejší dýchání a stoupne i hladina glukózy. Proto se budete muset rychle rozhodnout. Tento proces je složitější a stres může nastat i během jednoduchých činností doma. Stav „bojuj, nebo uteč“ vám možná pomůže s tím, že najdete řešení snadněji, budete umět řešit konflikty a rozhodovat se velmi rychle.

Chronický stres ale může vaše tělo narušit dlouhodobě. Zatíží mnoho klíčových systémů v těle. Adrenalin může velké zmatky nadělat v oběhovém systému. Snižuje se účinnost srdce, což může způsobit některá onemocnění. Objeví se vysoký krevní tlak a také arytmie. Pokud je stres dlouhodobý, může vést k mrtvici nebo infarktu.

Zdroj: https://www.helpguide.org/articles/stress/stress-symptoms-signs-and-causes.htm