Studená sprcha otuží nejen tělo. Zažene špatnou náladu a pomůže překonat všechen stres
Studené koupele nejsou zrovna ty nejpříjemnější, zejména proto, že ze zvyku používáme teplou vodu pro každodenní hygienu. Stojí však za to jednou za čas snížit teplotu vody, a to nejen kvůli snížení účtů, ale také pro zlepšení fungování mnoha systémů v našem těle. Studená sprcha zlepšuje krevní oběh, zvyšuje imunitu nebo pomáhá s celulitidou.
Začněte pomalu
Na studenou vodu v procesu koupání by se mělo postupně zvyknout. Přímé nalévání studeného proudu na tělo může způsobit tepelný šok, zvýšenou srdeční frekvenci, a dokonce i mdloby. Koupání by mělo začít standardní teplotou vody a poté ji postupně snižovat, zpočátku nalévat na nohy, lýtka, stehna a předloktí.
Studená voda ovlivňuje kontrakci krevních cév, čímž zlepšuje krevní oběh v těle. Nízká teplota způsobuje zúžení pórů, pomáhá zbavit se zbarvení pokožky a zpevňuje ji. Díky uzavřeným pórům se můžete vyhnout vniknutí nečistot a mikroorganismů do pokožky, což zlepšuje její stav. Studená sprcha pomáhá předcházet tvorbě pavoučích žil a křečových žil na nohou.
Imunita a duševní zdraví
Studená sprcha zlepšuje odolnost těla vůči infekcím. Navíc stimuluje krevní oběh, a tím pádem i imunitní systém k produkci imunitních buněk. Lidé, kteří používají studenou vodu ve sprše, mají menší pravděpodobnost, že onemocní, jsou méně náchylní k virovým infekcím a snadněji se zbaví toxinů z těla. Studená voda stimuluje produkci norepinefrinu.
To je neurotransmiter, který zabraňuje depresivní náladě a často se využívá také v antidepresivech. Během chladné koupele se stimuluje nervový systém, aktivují se části mozku zodpovědné za produkci endorfinů, které ovlivňují dobrou náladu. Chlad také způsobuje zvýšení glutathionu, antioxidační aminokyseliny, která zvyšuje odolnost vůči stresu.
Zdroj: https://www.hollandandbarrett.com/the-health-hub/conditions/alternative-health/are-cold-showers-good-for-you/