Foot 57128 1920

Styděla se za smradlavé nohy, nakonec jí pomohla změna jídelníčku a životního stylu

Trápí vás silný zápach z obuvi, ponožek nebo přímo nohou? S tímto problémem se spousta lidí potýkat zejména v létě, kdy se jim častěji potí nohy. Svůj podíl na to má horké počasí a vysoké teploty, ale často i špatně zvolená obuv nebo zdravotní problémy. 

První pomoc 

Nejprve se ujistěte, že nenosíte neprodyšné ponožky z elastanu nebo neprodyšné boty. Ideální jsou ponožky bavlněné nebo ještě lépe bambusové, které dýchají, jsou měkké i odolné. Oproti bavlně mají až o 50% vyšší savost a díky svým termoregulačním vlastnostem v teplém počasí příjemně chladí a v chladném naopak hřejí. Jejich volba je tedy více než správná, pokud vás trápí zápach nohou. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pravidelná hygiena 

Hodně také pomůže, pokud budete chodidla pravidelně mýt teplou vodou a mýdlem. Nezapomínejte rovněž na častou výměnu ponožek, a to klidně i vícekrát za den, zvláště máte-li fyzickou zátěž nebo sportujete. Pokud si vezmete moc silné ponožky a k tomu ještě neprodyšné boty, nebude mít pot kam odcházet a začnou se vám na chodidlech tvořit bakterie. Ty způsobují nežádoucí plyny, které svým pachem potom připomínají zrající sýry. Proto chcete-li se tomu vyvarovat, nechte chodidla co nejvíce dýchat. V létě noste zejména tyto typy bot:

  • Lehké plátěné tenisky 
  • Kožené sandály
  • Žabky

Životní styl a stres

Je dobré se zaměřit i na svůj den a zbavit se stresujících podmětů, pokud je to jen trochu možné. Stres totiž zvyšuje pocení a nepřispívá ani našemu zdraví. Kromě toho je prospěšné omezit živočišné potraviny, protože příliš mnoho bílkovin může mít také velký vliv na nepříjemný zápach nohou. 

Očista těla

Potu z nohou zabráníte i pokud si čas od času uděláte následující zábaly. Vezměte si březové pupeny a čerstvé je vložte mezi prsty, poté si nasaďte bavlněnou ponožku a zůstaňte takto alespoň dvě hodiny. Další možností je posypat nohy práškem z dubové kůry nebo kyselinou boritou, obléct si ponožku a nechat působit přes noc. Ráno pak nohy důkladně umýt. Trvalých výsledků docílíte ale jen tehdy, pokud tyto dvě výše zmíněné procedury budete opakovat každou noc po dobu dvou týdnů.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Studená voda

Velmi účinná je také každodenní ranní a večerní koupel nohou studenou vodou. Napusťte si lavor a vložte do něj nohy po dobu několika minut. Tento průběh léčby je dobré opakovat pravidelně nejméně 90 dnů. Vyplatí se vám to dvojnásobně, neboť metoda je účinná i při předcházení nachlazení, protože posiluje imunitní systém a celkovou obranyschopnost těla.