Suché a popraskané paty mohou souviset s řadou nemocí. Návštěvu lékaře je lepší neodkládat

Většina z nás bojuje s popraskanými a suchými patami. Není to přitom jen kosmetický problém. Ve většině případů postačí návštěva podiatra nebo pedikérky, kteří vám poradí nejlepší způsoby na boj proti suchým patám. V některých případech jsou ale suché, mozolnaté a popraskané paty příznakem vážnějšího onemocnění, které musíte léčit.

Nejběžnější důvody, proč máte popraskané paty

Suché a popraskané paty jsou problémem, se kterým se kosmetičky setkávají každý den. Hlavně před létem začneme tento problém řešit, protože chceme samozřejmě nosit pantofle, sandály a otevřené boty na podpatku. A chceme, aby naše chodidla vypadala dobře. V zimě naopak péči zanedbáváme a potom se na jaře nestačíme divit.

Tento problém je běžně výsledkem špatné péče o chodidla. Potřebují totiž pravidelnou hydrataci a specializované přípravky na nohy. Suchou pokožku na patách ale můžeme mít také proto, že máme vrozené vady nohou, nadváhu, nedostatek vitamínu A a E, nosíme neustále ponožky nebo máme příliš těsné boty. V každém případě bychom to měli řešit a dodat svým chodidlům dostatek péče.

Zdroj obrázku: Freepik

Popraskané paty mohou být signálem cukrovky i lymfomu

Problémy s patami ale může způsobit také cukrovka. Jedná se o typický znak onemocnění diabetes mellitus. Neustále zvýšená hladina cukru v krvi brání v průtoku krve a způsobuje ischemii nohou. Když cukrovku neléčíte, může se objevit tzv. diabetická noha. Jde o vážnou infekci, která končí poruchami citlivosti a nekrózou kůže na nohou. Z tohoto důvodu musí diabetici dbát na správnou hygienu nohou.

Mezi další nemoci, které mohou způsobovat tento problém, patří lupénka, hypotyreóza, ekzémy, tinea nebo revmatismus. V některých případech to ale může být také signál lymfomu, tedy zhoubného nádoru buněk lymfatického systému. Společně s tím ale uvidíte také zvětšené lymfatické uzliny, noční pocení a nepříjemné svědění. V každém případě byste se měli postarat o hydrataci a potom navštívit lékaře.

Zdroj: https://www.everydayhealth.com/foot-health/cracked-heels.aspx