Woman Putting Heels

Suché paty mohou souviset s nedostatkem vitamínů, na vině je často i nemoc

Jaro se rychle blíží, což znamená čím dál častější odhalování těla včetně našich nohou. Ty však nejsou vždy připraveny k prezentaci v sandálech nebo žabkách. Příčiny mohou být různé, proto je třeba této části těla věnovat zvýšenou pozornost.

Popraskané paty a nedostatek vitamínů

Suchá, nebo dokonce popraskaná pokožka na patách je nejčastěji spojena s potřebou větší hydratace, použitím vhodné kosmetiky nebo návštěvou kosmetičky. A přestože nám tyto metody neublíží a často skutečně pomohou, nemusí stačit. Příčina tohoto problému může spočívat v nutričních nedostatcích. U praskajících pat by měla být věnována zvláštní pozornost nedostatku následujících vitamínů.

Nedostatek omega-3 kyselin může mít za následek nadměrnou suchost pokožky a vyšší riziko zánětu. Příliš málo vitamínu A zase ovlivňuje vlasy a nehty, jakož i pokožku, která se stává drsnou a keratinizovanou. Nedostatek vitamínu B3 způsobuje změnu barvy a zánět na kůži. Nedostatky vitamínu C v těle mohou způsobit suchost a ztrátu pružnosti pokožky, jakož i abnormální syntézu kolagenu, který je jejím stavebním kamenem.

Zdroj obrázku: Freepik

Jiné příčiny suché pokožky

Praskání pat může také naznačovat závažná onemocnění, jako je cukrovka nebo hypotyreóza. Tomuto problému musí často čelit obézní lidé kvůli nadměrnému tlaku těla na nohy a zejména na paty na zemi. Pokud jsme si však jistí, že problém suché pokožky na nohou není způsoben zdravotními faktory, stojí za to se podívat i na jiné možné příčiny.

Důvodem můžou být například časté koupele v horké vodě, dlouhé stání na jednom místě, vystavení pokožky studenému a suchému vzduchu, nevhodná obuv nebo používání silné kosmetiky. Zabýváme-li se podobnými problémy, stojí za to podívat se na příčinu. Možná suplementace vhodných vitamínů a minerálů, jako jsou omega-3 kyseliny, stačí k tomu, abychom se vyrovnali se suchými patami.

Zdroj: https://www.centexfoot.com/post/can-cracked-heels-be-caused-by-a-vitamin-deficiency