Salad 2756467 1920

Superpotravina pro těhotné ve vynikajícím salátu, kterého se nikdy nepřejíte

Nedílnou součástí stravy každé těhotné ženy by měla být řepa. Je bohatá na kyselinu listovou, vitamín C a železo, což je během těhotenství neocenitelné. Zároveň by řepu měly do svého jídelníčku zahrnout i ženy, které se otěhotnět pokouší, nebo lidé, kteří bojují s anémií. Z řepy se dá připravit také rychlý a chutný salát. Co budete potřebovat?

  • 3 vařené řepy
  • 2 vařené brambory
  • 2 vejce vařené natvrdo
  • 3 lžíce bílého jogurtu
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Postup receptu

Připravte si také jedno jablko, lžičku křenu, sůl a pepř na dochucení. Nejprve v misce smíchejte jogurt s křenem. Řepu nakrájejte na drobné kostičky a přidejte k ní stejným způsobem pokrájené jablko. Ke směsi přisypte najemno nakrájená vajíčka a brambory. Nakonec přidejte i jogurt s křenem. Všechny ingredience důkladně promíchejte a podle chuti osolte a opepřete.

Salát je nejlepší podávat čerstvý a studený. Červenou řepu na jakýkoliv způsob bychom si měli dopřávat alespoň jednou za dva týdny, těhotné ženy ještě častěji. Velmi dobře totiž působí na naši imunitu, šťáva z červené řepy čistí střeva. Je velmi vhodná do redukční diety. Řepa je také důležitým zdrojem křemíku, který má vliv na pružnost cévních stěn a tvorbu vazivových tkání a kostí.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

V čem tkví jedinečnost řepy

Červená řepa bývá doporučována jako prevence proti nádorovým onemocněním. Je ale užitečná i při jejich léčbě. V tomto případě se doporučuje pít třikrát denně 100 ml čerstvé šťávy. Obsahuje totiž velké množství antokyanů, díky kterým účinně likviduje volné radikály.

V řepě se nachází velké množství vlákniny, reguluje tedy výskyt zácpy a průjmů. Zlepšuje také ostrost zraku a je vhodná při menstruačních a klimakterických obtížích. Doporučuje se konzumovat ji převážně syrovou, protože vařením při vysokých teplotách může ztrácet cenné látky. Jediní, kdo by si měli na její konzumaci dávat pozor, jsou cukrovkáři. Řepa totiž obsahuje poměrně velké množství sacharidů.