Vegetables 5040035 1920

Superzelenina plná antioxidantů s minimem kalorií. Seznamte se s řapíkatým celerem

Řapíkatý celer je považován za jednu z nejzdravějších zelenin vůbec. Lidi ho buď milují, nebo nesnášejí. Ovšem, není od věci ho zahrnout do svého jídelníčku, a to především pro jeho prospěšné vlastnosti. Pokud držíte dietu nebo si hlídáte váhu, řapíkatý celer bude ideální potravinou v takovém období. Obsahuje minimum kalorií a dokonale odvádí toxiny z těla. Zahrnete jej i vy do své stravy?

Král mezi zelenou zeleninou

Mimo to, že je vhodnou potravinou při detoxikacích, obsahuje také mnoho vitamínů, minerálních látek a antioxidantů. Udrží vaše srdce v dobré kondici, protože dokáže snížit krevní tlak a zároveň i špatný cholesterol. Také snižuje riziko aterosklerózy a pomáhá podpořit správnou funkci střev. Řapíkatý celer je uznávanou zeleninou již ze starého Říma a Řecka. V dávných dobách byl celer brán za léčivou rostlinu, ale také afrodiziakum.     

Zdroj obrázku: Pixabay

Nutriční hodnoty obsažené v celeru

Především díky svému nutričnímu obsahu je celer tolik uznávanou zeleninou. Obsahuje zmíněné vitamíny, minerály, antioxidanty i bílkoviny. Je tvořen z 95 % vody s nízkým glykemickým indexem, pouze 15 IG, tudíž si jej mohou dopřát lidé s cukrovkou nebo dietou. V celeru najdete vitamíny C, A, E, K a celou řadu vitamínu B. Také mnoho minerálů jako draslík, vápník, sodík, hořčík, fosfor, zinek a železo – celer má opravdu co nabídnout. Navíc také obsahuje pro tělo důležité flavonoidy, polyfenoly a foláty.

Zdroj obrázku: Pixabay

Vlastnosti celeru

Pokud nepatříte do kategorie lidí, kteří celer jednoznačně nesnášejí, jistě by měl být součástí vašeho jídelníčku. Vaše celkové zdraví vám poděkuje. Střeva zajásají pravidelnou činností a vaše pocity hladu při pravidelné konzumaci celeru vymizí. Esenciální oleje stimulují produkci žluči a zabraňují jejímu hromadění ve žlučníku, což jistě bude výborná prevence proti žlučníkovým kamenům. Nazmar jistě nepřijdou ani vaše ledviny. Díky močopudným vlastnostem se zlepší i jejich činnost, a tím pádem se sníží riziko zánětu močového měchýře. Takže pokud patříte k těm lidem, kteří s touto nepříjemností stále dokola bojují, vyzkoušejte řapíkatý celer. Na druhou stranu, celer dokáže harmonizovat i nervy, má uklidňující účinek a také obsahuje mnoho vápníku, který posiluje kosti. Jednoduše řečeno, celer je králem v říši zeleniny a díky jeho antioxidačním vlastnostem budete vypadat mladí, budete se tak i cítit a vaše imunita bude fungovat tak, jak by měla.