Sušené houby se vyplatí mít stále po ruce. Při jejich uskladnění je vhodné držet se několika pravidel

Houbařská sezóna je každý rok velká událost. Důležité je houby nejen nasbírat a očistit, ale také správně nasušit. V současné době jsou oblíbené sušičky, nicméně sušení je možné rovněž v troubě nebo tradičně na listech pergamenu nebo na sítech, kdy se houby nakrájí na malé kousky a nechají se tímto způsobem na teplém a vzdušném místě vysušit. Kromě těchto metod se někteří přiklánějí k sušení v mikrovlnné troubě. Jak se provádí?

Jaké druhy hub jsou vhodné k sušení

Nasbírat houby je nejjednodušší. Procházky v lese jsou navíc velmi příjemné a jsou zdraví prospěšné. Nasbírané houby se musí po příchodu roztřídit, některé jsou totiž vhodné k sušení, jiné k naložení do octa. Máslové houby se hodí spíše zavařit, obdobně jako lišky nebo žampiony, naopak na sušení jsou vhodné hřibovité houby, křemenáče nebo kozáci. Zkušení mykologové radí řídit se základním pravidlem, že se suší pouze houby, které mají klobouk a třeň.

Zdroj obrázku: Freepik

Správně očistit a nakrájet

Tříděním práce rozhodně nekončí, protože nastává čas na jejich správnou přípravu. Hned na začátku se musí dokonale očistit, houby by se neměly namáčet, pouze odstranit nečistoty pomocí štětečku, kartáčku a nožíku. Během čištění se musí vyřadit červivé nebo nahnilé kusy. Následně se větší houby musí nakrájet na plátky, menší kusy mohou zůstat v celku, ale je nutné dát pozor, aby nezůstal nevysušený střed, veškeré zásoby by mohly ve sklenici shnít.

Sušení v mikrovlnné troubě

Do této chvíle je proces sušení shodný nehledě na vybranou metodu. Sušení v mikrovlnce se provádí na výkon na úrovni 100 W, přičemž houby by měly být nakrájené na tenčí plátky, které se vloží do mikrovlnné trouby a spustí se ohřev. Po několika minutách se musí otevřít dvířka, aby se mohla uvolnit vlhkost zevnitř, poté se opětovně spustí vyhřívání. Takto se proces opakuje do úplného vysušení, které trvá přibližně 30 minut. Nasušené houby se nechají zchladnout a uloží se do skleněné uzavíratelné nádoby nebo se skladují v papírovém sáčku.

Zdroj: https://www.freshoffthegrid.com/how-to-dehydrate-mushrooms/