Sušička potravin nejen na ovoce. Nebojte se experimentovat a nachystat si dobroty na zimu
Současná móda kuchyňského náčiní nás přesvědčuje o tom, že každý přístroj nutně potřebujeme. Některé kousky vybavení jsou v domácnosti vcelku zbytečné a je to škoda vyhozených peněz. Jedním z modelů, který doma skutečně využijete, je sušička na ovoce. Díky mnoha programům zaměřeným na zdraví a vaření, ji můžete využít nejen na ovoce.
Sušení je stará metoda pro koření, byliny, ovoce a zeleninu
Kdo by neznal sušená jablka, rajčata nebo fíky? Se sušičkou potravin si budete moc udělat doma jakoukoliv dobrotu a zásobit se třeba na celou zimu. Sušička odstraní vlhkost z jídla. Tento typ odpařování umožňuje omezit množení bakterií v ovoci, zelenině a dalších potravinách. Sušení přitom neznamená vaření, stačí jen nastavit správnou teplotu.
Proces vaření ale může chuť jídla změnit a zničit některé minerály a vitamíny. Sušená zelenina je zdravější, odolnější vůči plísním a mnohem chutnější a voňavější než vařená. A jaké potraviny můžete do sušičky vložit?
Teoreticky by to mohly být všechny potraviny, od čerstvých těstovin po ovoce, zeleninu nebo ryby a bylinky. V domácích sušičkách se ale ryby nebo maso nesuší vůbec nebo výjimečně. Je lepší zůstat u bylinek, koření, domácích těstovin nebo rostlinných potravin. Nehrozí žádné riziko kontaminace bakteriemi a nemusíte je sušit tak dlouho.
Jak vlastně sušička potravin funguje?
K sušení potravin je nutná dlouhodobě nízká teplota, obvykle je mezi 40 a 70 stupni. Čím je jídlo tenčí, tím rychleji bude usušené. Zelenina musí být dobře očištěna od nepoživatelných částí a nakrájená na velmi tenké plátky. Komerčně dostupné sušičky umožní rozdělit si jídlo do praktických košů, které jsou vysoké několik centimetrů. Při krájení potravin je vhodné dodržovat tloušťku nakrájených plátků nižší, než je výška košů.
Umožní to dokonalou cirkulaci vzduchu a zaručí ideální sušení, rychlejší a homogennější mezi různými koši. Sušená jídla, a je jedno, jestli ovoce, zelenina, byliny nebo koření, se poté musejí uskladnit ve vzduchotěsných nádobách. Záleží na vkusu a volbě jednotlivých uživatelů. Můžete si připravit základ pro zeleninový vývar tím, že si připravíte celer, mrkev a sušenou cibuli, které můžete rozemlít s trochou hrubé soli. Takové koření bude zdravější, navíc si můžete zeleninu jako koření nakombinovat podle sebe.
Na co koukat, pokud si chcete sušičku ovoce pořídit?
Jestli máte v plánu sušit velké množství potravin, vyplatí se koupit takovou, která má velkou sušicí plochu. Záleží také na množství košů, některé sušičky mají jen čtyři, jiné disponují až devíti. Zamyslete se také nad tím, jaké potraviny budete sušit nejčastěji.
Důležité je také, jaký hluk bude sušička vydávat. Některé koše se dokonce dají umýt v myčce, což je pro spotřebitele užitečná informace. Sušičku vždy čistěte, když je vypojená z elektrické sítě. Pravidelné čištění přispěje k delší životnosti přístroje. Některé komponenty se dají mýt v myčce, zbytek umyjte vlhkým hadříkem namočeným ve vodě nebo čisticím prostředku.
Zdroj: https://extension.umn.edu/preserving-and-preparing/drying-food