Apple 5391076 1920

Symbol síly a dlouhověkosti na našem stole: jablko je právem považováno za nejcennější ovoce

Jablko je považováno za atribut královské moci, symbol plodnosti, lásky a dlouhověkosti. Pro některé se však může stát i symbolem neshody. Například v křesťanské tradici je jablko symbolem pokušení, žádostivosti a samozřejmě hříchu.

Různé kultury, různá symbolika

V kulturách po celém světě bylo a je spojováno s nejvyšším bohatstvím, plodností a zdravím. Často se nachází i v různých příslovích. Jeho symboliku využívali i velikáni, jakými byla například kapela The Beatles, kteří pod názvem Apple Records založili vlastní hudební nakladatelství. Znak nakousnutého jablka je zase spojován se světoznámou elektronikou od Steva Jobse. Nachází se na počítačích a telefonech a stalo se synonymem kvality.

Isaac Newton objevil zákon univerzální gravitace právě díky jablku, které mu padlo na hlavu. „Velké jablko“ je symbolické pojmenování nejslavnější metropole na světě, New Yorku, a jablko je národním symbolem Spojených států vůbec. Hned po soše Svobody následuje jablečný koláč. Nemůžeme se však divit, protože síla vitamínů v něm je nepopsatelná. Obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny B, dále A, E, K, betakaroten, kvercetin, pektin a lykopen.

Zdroj obrázku: Freepik

Účinky jablka

Jablka zlepšují chuť k jídlu a jsou skvělým lékem na poruchy trávení. Vařená jablka jsou rychlou pomocí při průjmu a vředech. Syrová mají čisticí účinek a doporučují se každému, kdo chce shodit nadbytečné kilogramy. Mají nízký glykemický index, a proto jsou vynikající pro lidi s cukrovkou nebo hyperglykémií. Nenechte se však oklamat čerstvě vymačkanou jablečnou šťávou, její glykemický index se výrazně zvyšuje v důsledku separace vlákniny.

Nejlepší je jablka konzumovat i se slupkou. Vláknina v ní obsažená reguluje činnost střev a chrání před zácpou. Celá jablka i šťáva z nich vymačkaná mají příznivý vliv na práci jater a žlučníku. Pomáhají změkčit a zbavit se žlučových kamenů. Pektin v jablkách odstraňuje cholesterol, jedovaté kovy a radioaktivní zbytky. Jablka se doporučují při chronické infekci plic a suchém kašli.

Zdroj: https://www.webmd.com/food-recipes/benefits-apples