Kids Playing Together Kindergarten

Syn se nedostane do školky, já s ním budu doma za pár korun. Špatný systém zvýhodnil mou kamarádku

Mám za sebou zápis syna do mateřské školy a dle zákulisních informací s jeho přijetím nemám vůbec počítat. Množství dětí, které se letos do naší malé městské školky hlásí, přesahuje její možné kapacity. Výběrový klíč je daný a dá se očekávat, že můj syn bude se mnou ještě doma.

Prodloužení mateřské je nevyhnutelné

Pokud se vše opravdu potvrdí, což předpokládám, bude to pro mě znamenat nutnost prodloužit si mateřskou. Tu jsem si zvolila tříletou, čemuž také odpovídá měsíční suma, kterou dostávám a která mi zbývá vyčerpat. Pokud bych si mateřskou musela prodloužit, logicky se to dotkne i částky, která mi přijde na účet. Ta bude výrazně nižší, než je teď, což už pro mě a syna znamená existenční problémy.

Nesmyslně nastavený systém

Já v tom vidím nesmyslně nastavený systém. A to ve dvou rovinách. První je nutnost přihlašovat děti jenom jednou ročně. Na jaře s nástupem na podzim. Druhá nesmyslnost a nespravedlnost systému je spojena s výběrovým klíčem, kdy jsou upřednostněny děti starší tří let v době prvního nástupu do školky. Ty mladší se povinně řadí až za ně.

Zdroj obrázku: Freepik

Stačí měsíc a jsem rok doma

Kamarádce se holčička narodila v srpnu. V tento měsíc jí také bude končit její tříletá mateřská. Na zápis šla stejně jako já. A protože v září již budou její dcerce tři roky, má oproti mému chlapečkovi značnou výhodu a větší šance. Nám totiž budou tři roky až v říjnu, tedy měsíc po termínu nástupu do školky. A to nás rázem znevýhodňuje, i když ve vývoji dítěte ten měsíc nehraje absolutně žádnou roli.

Má kamarádka se srpnovou holčičkou může končit mateřskou po třech letech a má velkou šanci na přijetí. Já s říjnovým chlapečkem mám šance podstatně menší a jediné, co mi následně zbývá, je prodloužit si mateřskou skoro až o celý rok. Tedy až do září 2024. Jen proto, že jsme počali o dva měsíce déle a že celý systém je nastaven jako jednou ročně s preferencí věku v době nástupu.

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek.