People 2557534 1920

Syndrom plochých nohou se objevuje i u dospělých, na vině bývá špatný životní styl

Ploché nohy jsou většinou problémem, který je diagnostikován pouze u malých dětí. Může však postihnout také dospělého jedince. Nepříjemná a bolestivá chůze může mít mnoho důvodů, přečtěte si, jak se můžete plochým nohám vyvarovat.

Tato zdánlivě triviální vada plochých nohou vám může velmi znepříjemnit život. Ploché nohy (neboli platfus) jsou zapříčiněny špatným držením celého těla. Vadu ploché nohy rozpoznáte velmi jednoduše. Noha totiž v takovém případě při stání zcela přilne k podlaze a nikde není žádný volný prostor.

Zdroj obrázku: Pixabay

Správný tvar chodidla má jasná pravidla

Díky správnému držení těla může mít i vaše noha správný tvar. Oblouk známý pod pojmem klenba je vytvořen skladbou kostí, kterou drží pohromadě vazy, svaly a šlachy. Klenba nohy by měla být vyklenutá natolik, že se při klasickém stání noha dotýká povrchu pouze na třech bodech:

  • patě,
  • klenbě u malíku,
  • klenbě u palce.

Ploché nohy jsou jasným příznakem špatného držení těla, ale také nesprávnou funkcí svalů, vazů a šlach, které drží oblouk nohy. Nejvíce se ploché nohy vyskytují u batolat, které ještě přesně neví, jak mají své nohy držet a jejich svaly i šlachy prozatím rostou spontánně. Ve většině případů se děti přes takový problém dostanou samotné, svým přirozeným růstem. V opačném případě je třeba zahájit u dítěte rehabilitaci, aby se formování nohy i celého těla vyvíjelo správně.

Jaké aspekty mohou ovlivnit problém plochých nohou? Zejména se jedná o slabé klouby či svaly, které mají podporovat klenbu nohy. Mezi další faktory, které mají co dočinění s plochými nohami, patří také celkový životní styl. Zejména nadváha nebo obezita mají velký vliv na správné držení nohou. Tím nejdůležitějším faktorem je však nesprávný výběr obuvi nebo sportování a zatěžování chodidel v nesprávných botách. Často se problém plochých nohou objevuje také u žen, které nosí vysoké podpatky.

Zdroj obrázku: Pixabay

Léčba se zdá snadná, ale potřebuje delší dobu

Nejlepší léčbou pro problém s plochými nohami je samozřejmě okamžité zahájení správné rehabilitace. Jasným účelem rehabilitační léčby je posílení svalů a šlach, které dokáží znovu podržet klenbu celého chodidla.

Nejvíce však pomůže, když si koupíte vhodnou zdravotnickou obuv, do svého denního režimu zařadíte lehkou sportovní aktivitu a hlavně se pokusíte o zmírnění možné nadváhy. Změna životního stylu by totiž určitě měla pomoci. V krajním případě je také možná operace, při které se klenba opět vrátí do původního stavu.