Still Life Say No Fast Fashion

Syté barvy oblečení uchová správné praní. Využít lze domácí produkty

Nové oblečení září barvami. Jak ale zařídit, aby vám pestrost barev vydržela i do budoucna? Samozřejmě můžete v drogérii sáhnout po drahých pracích prostředcích, které slibují uchovat barevnost praných kousků. Můžete ale také zkusit prostředky, které máte běžně k dispozici v kuchyni a nebudou vás stát nic navíc.

Třiďte a sledujte teplotu

Jednoduché prostředky používaly naše maminky a babičky a umožnily jim ušetřit. Nejdříve oblečení určené k praní roztřiďte. Pokud byste prali tmavé kousky dohromady se světlými, mělo by to zničující vliv na obojí. Tmavé vybledne, světlé se zapere. Nejde ale jenom o tmavé a světlé, ale také o podobné barvy. Například odstíny fialové, modré a zelené můžete prát dohromady. Samozřejmě také černá a bílá patří zvlášť. Oddělení prodlouží jejich životnost. Další důležitou zásadou, jak uchovat barvy na oblečení, je řídit se správnou teplotou praní uvedenou na štítcích. Bílé prádlo se pere na jinou teplotu než barevné. Pro černé prádlo je nejlepším řešením režim rychlého praní, protože omezuje počet máchání.

Zdroj obrázku: Freepik

Je libo cukr, čaj, nebo ocet?

Užitečný je cukr, který v pračce nasypete do nádoby určené pro změkčovací kapalinu. Přidejte prací prostředek a spusťte praní. Cukr zabrání vymytí barev z oblíbených kousků oblečení a výborně odstíny osvěží. Perfektně barvy obnoví také kuchyňská sůl, pokud jí nasypete asi čtvrtku hrníčku do prádla, které se chystáte vložit do pračky. Poradí si také s cigaretovým pachem, který na prádle ulpěl. Před vyblednutím oblečení ochrání i lžička černého pepře vloženého do bubnu pračky. Navíc na sebe naváže zbytky práškového pracího prostředku. Chcete-li ještě zářivější odstíny svého prádla, vlijte do pračky sklenici octa. Především k udržení svěží černé poslouží půllitr silného černého čaje. A na závěr citronová šťáva se svými bělicími účinky naprosto vyrovná dostupným pracím prostředkům.

Zdroj: https://kellysdrycleaners.com/blog/laundry-basics-your-guide-to-washing-colored-clothes/