Tahle superpotravina nahradí maso a nezatíží trávení. A navíc pomáhá předcházet rakovině

Už vám pečivo k večeři leze krkem? Hledáte pokrm, který bude jednoduchý, rychle hotový a na kterém si pochutnáte? Pak jste tu správně! Právě quinoa je perfektní volbou, a to i pro lidi, kteří drží bezlepkovou dietu. Pokud tedy chcete nachystat výborný pokrm pro celou rodinu a víte o členech s bezlepkovou dietou, volba je jasná. Kromě toho všeho se jedná o pokrm, který je zdravý, bohatý na mnoho živin a přitahuje pozornost mnoha lidí, kteří si hlídají nutriční hodnoty.

Zdroj obrázku: Freepik

Pokrm quinoa

Jedná se o pseudoobilovinu, která pochází z Jižní Ameriky, a jako jedna z mála rostlinných produktů obsahuje plnohodnotný protein. Ten si tělo neumí samo vytvořit, je ale pro jeho správné funkce důležitý. Proto ho musíme tělu dodat zvenčí. Tento protein je také obsažený v masu. Quinoa je tedy skvělou náhražkou pro lidi, kteří se masu vyhýbají, a to z jakéhokoli důvodu. Kromě proteinu obsahuje quinoa také mnoho hořčíku, železa, vápníku, draslíku a zinku.

Prospěšnost pro tělo

Skvělými účinky na lidské zdraví může quinoa pomoci od různých zdravotních problémů. Jako jeden z nejdůležitějších se udává prevence proti různým typům rakoviny. Výzkumy prováděné na potkanech odhalily, že nejlépe předchází rakovině prostaty.

Zdroj obrázku: Freepik

Vaření

Pokud se rozhodnete quinou připravit, máme pro vás návod, jak na to. Dejte do hrnce na jeden hrníček quinoy dva hrníčky studené vody a přiveďte k varu. Vařte po dobu 15–20 minut. Dá se použít jako příloha k večeři, ale i jako základ pro sladké i slané pokrmy či do polévky spolu s ostatními surovinami. Vyzkoušet ji můžete také jako součást salátu. Opravdu má mnoho četných způsobů použití, stačí si jen najít recept, který vám bude vyhovovat. Na internetu jich je spousta.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/11-proven-benefits-of-quinoa