towels-2822910_1920

Tajemství měkkých a nadýchaných ručníků bez použití agresivní chemie odhaleno

Co dělat, aby byly ručníky měkké a nadýchané? Nabízí se jednoduchá odpověď: přidat do prádla aviváž. Ale co když nechceme sáhnout po avivážích z drogerie? Tyto aviváže jsou bohužel často obohacené syntetickou vůní a dalšími přísadami, jako jsou oleje nebo látky na bázi ropy. Na prádle tak vzniká povlak, který nás nutí častěji prát. Častější praní zase znamená, že se prádlo rychleji opotřebuje. Ale prozradíme vám tajemství! Krásně měkkého prádla lze dosáhnout i bez klasické aviváže.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Na výsluní se dostává ekologie

Nejen aviváže, ale i běžné prostředky na mytí nádobí, prášky na praní a čisticí prostředky dostupné ve všech drogeriích se zdají být pomalu minulostí. Stále více lidí dává přednost přírodním prostředkům. Někteří kvůli ochranně životního prostředí, jiní kvůli své citlivé pokožce a další kvůli svému přesvědčení žít udržitelně. Velkým plusem je, že například takový přípravek na změkčení prádla, který je šetrný k přírodě, si můžete vyrobit sami doma.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Sáhněte do spíže

K obnovení měkkosti starých ručníků postačí jednoduchý trik s použitím octa nebo jedlé sody. 

  1. Ocet jednoduše nalijte do přihrádky místo aviváže. Ocet působí nejen jako aviváž, ale také jako desinfekce a čistič pračky. Zápachu octa se obávat nemusíte, ten vyprchá a ručníky zůstanou voňavé a nadýchané.
  2. Jedlá soda: přidejte půl šálku jedlé sody přímo do bubnu pračky. Prací prášek už nepřidávejte. Výsledkem budou přirozeně čisté ručníky.  

Domácí aviváž lze vyrobit také smícháním teplé vody (cca 250 ml), 2 lžic kyseliny citronové a několika kapek vašeho oblíbeného esenciálního (vonného) oleje. Pokud máte velmi citlivou pokožku, esenciální olej vynechte. Na jedno praní postačí 2 polévkové lžíce této přírodní aviváže. 

Stále jako nové 

Pokud chcete, aby si vaše nové ručníky uchovaly svou měkkost co nejdéle, stojí za to starat se o ně od samého začátku. Perte je samostatně, vyhněte se bělidlům, vyvarujte se žehlení příliš horkou žehličkou a sušení na radiátoru. Snažte se nepřehánět to s množstvím pracího prášku a nedávejte do pračky naráz mnoho ručníků.