Raspberry 3176371 1920[1]

Tajemství zářivé pleti tkví ve správném jídelníčku. Ovoce a zelenina na prvním místě

Obličej je vizitkou každého z nás, a proto většině lidí záleží na tom, aby jejich pokožka byla zářivá a zdravá. O dobrý stav pokožky se však postará nejen vhodná kosmetika, ale také každodenní strava. To, co jíme, má velký dopad na stav naší pleti: pokud jí nedodáme všechny potřebné živiny, objeví se různé kožní problémy v podobě nedokonalostí, akné, skvrn nebo vrásek. Co zahrnout do jídelníčku, abyste získali zdravou a krásnou pleť?

Zdroj obrázku: Pixabay

Ovoce, zelenina a nenasycené mastné kyseliny

Chcete-li dosáhnout krásné a zdravé pleti, měla by vaše strava obsahovat co nejvíce zeleniny. Doporučuje se minimálně 400 g zeleniny denně, ale mnoho vědců a odborníků na výživu doporučuje dokonce 700 g denně. Ovoce je také třeba, ale v menším množství kvůli obsahu cukru. Ovoce i zelenina jsou bohaté na antioxidanty (včetně flavonoidů, vitamínů A, C, E, betakarotenu, selenu), které bojují proti volným radikálům ničícím kolagenová vlákna a elastin.
Důležitým prvkem pro zdravou pleť jsou omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Jsou součástí buněčných membrán, regulují lipidový metabolismus pokožky, zvlhčují a regenerují, působí protizánětlivě, snižují podráždění, otoky a zarudnutí. Nejlepším zdrojem nenasycených mastných kyselin jsou mastné mořské ryby, ořechy a vejce.

Zdroj obrázku: Pixabay

Nejlepší vitaminy pro perfektní stav pleti: A, C, D a E

Vitamin A hraje neocenitelnou roli při péči o krásnou pokožku. Pozitivně působí na normalizaci mazu, zlepšuje hydrataci pokožky, urychluje proces buněčné náhrady a posiluje kolagenová a elastinová vlákna. Díky tomu pomáhá udržovat pokožku mladistvou, hladkou a pružnou. Denní potřebu vitaminu A pokrývá konzumace střední mrkve (přibližně 45 g), střední papriky (přibližně 140 g) nebo 6 sušených meruněk.

Vitamin C je silným antioxidantem a podílí se na produkci kolagenu. Rozjasňuje pleť a pomáhá bojovat s tmavými skvrnami a jizvami, navíc jde o zásadní prvek pro posilování imunity. Na stav pokožky pozitivně působí také vitaminy D a E.

Vitamin E zpomaluje proces stárnutí, má protizánětlivé vlastnosti a posiluje kolagenová vlákna. Pomáhá zvlhčovat a zpevňovat pokožku a zmírňovat účinky UV záření. Vitamin D snižuje produkci kožního mazu a zamezuje množení bakterií Propinibacterium acnes, které mohou způsobit akné. Zdravou a hladkou pokožku mohou zajistit také minerály, jako je zinek, křemík, selen a síra.