turmeric-3251560_1920

Žlutá kurkuma není obyčejné koření, léčebné účinky má jedny z nejvýraznějších

Moderní doba nám nabízí širokou škálu léčiv, ať už na předpis či volně prodejných. Postupem let se však mezi námi začínají objevovat jedinci, kteří si uvědomují, že i chemicky vyrobené léky svou sílu a účinky někde čerpají. Látky, které malé tobolky obsahují, mají svůj původ v přírodě. Stejně tak, jako naši předci, si léčivé účinky rostlin a plodů uvědomuje i farmaceutický průmysl. Svěříte-li se ale raději Matce přírodě, a trápí Vás bolesti kloubů, máme pro Vás také jeden lék přímo z přírody. Mezi často využívaným kořením má své zvláštní místo nažloutlá kurkuma. Již před deseti lety byla zveřejněna studie, která poukazuje na fakt, že 2g kurkumy denně zmírňují bolesti tak, jako vysoká dávka ibuprofenu. Pro pacienty trpící Osteoartrózou je tak kurkuma vítaným pomocníkem.

Kde se vzal, tu se vzal, indický šafrán

Toto koření, jinak také pojmenované kurkuma, pochází z kurkumovníku dlouhého. Oddenky této rostliny se několik hodin vaří, suší a nakonec se pomelou na prášek. Používá se jako přísada kari koření a je častou součástí pákistánské, indické či perské kuchyně. Pro kurkumu je typická nahořklá a pepřovitá chuť, připomínající hořčici.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jaké jsou další léčebné účinky kurkumy?

  • Pomáhá v prevenci proti rakovině prostaty, leukémii, karcinomu prostaty či tlustého střeva.
  • Díky protizánětlivým účinkům je vhodná při léčbě osteoartrózy, revmatoidní artritidy nebo zánětech kloubů.
  • V léčbě cukrovky pomáhá se snižováním hladiny středního inzulinu, avšak v kombinaci se silnými léky může vést k hypoglykemii.
  • Snižuje hladinu cholesterolu.
  • Lipopolysacharid napomáhá posílení a stimulaci imunitního systému. Má antibakteriální a antivirové vlastnosti, díky čemuž pomáhá také léčení ran.
  • Zlepšuje trávení a pomáhá při redukci váhy.
  • Čistí a vyživuje, tudíž je vysoce nápomocná v boji s akné.

Léčivý nápoj z kurkumy

Kurkumu strouhejte tak dlouho, dokud z ní nebude prášek. Asi dvoucentimetrový kousek zázvoru nakrájejte, promíchejte a zalijte 200ml vařící vody. Nechte zázvor louhovat přibližně 15 minut. Po přecedění přidejte stejný podíl vlažné vody, šťávu z poloviny citronu, med, špetku chilli a čtvrt lžičky kurkumy.

Tento nápoj se hodí pro zahřátí v sychravých dnech, pomáhá s chřipkou či rýmou. Jeho nespornou výhodou je fakt, že v sobě snoubí veškeré léčivé účinky kurkumy, proto pomáhá s trávením, imunitou, očistou a zrychlením organismu, regenerací jater nebo v prevenci proti rakovině.