Happy Blonde Woman Freelancer Working From Home Reading Papers

Jednoduché tipy pomohou ušetřit na energiích a zlepšit domácí rozpočet

Nadcházející zima naplňuje mnoho lidí strachem a úzkostí, zejména pokud jde o finanční problémy. Inflace, ohlášené zvýšení cen elektřiny nebo topení jen činí lidi opatrnějšími s jejich úsporami. Proto stojí za to znát několik pravidel, která v následujících měsících ušetří velkou sumu.

Šetření na vodě, elektřině ale i topení

Není pochyb o tom, že rostoucí výdaje na elektřinu, vodu a topení z měsíce na měsíc mnohé děsí. Proto abychom mohli začít šetřit nyní, než přijde zima, stojí za to podívat se na několik detailů, které nám pomohou upravit náš domácí rozpočet. Jako první stojí za to zkontrolovat těsnění oken a přepnout je do zimního režimu.

Za to je zodpovědné určité zařízení v okenním rámu. Moderní plastová okna jsou většinou vybavena mechanismem na letní a zimní režim. Chcete-li zjistit, v jakém režimu jsou okna momentálně nastavena, najděte šroub v křídle okna a zkontrolujte, jaké je jeho nastavení vzhledem k těsnění. Hrubší stranou je zimní režim a užší letní.

low-angle-shot-white-building-with-two-windows
Zdroj obrázku: Freepik

Běžná pravidla

V zimě by se během dne měla teplota v domě udržovat v rozmezí od 17 do 20 stupňů Celsia a v noci můžeme snížit teplotu na 15–16 stupňů, čímž se sníží topný výkon. Na druhé straně, abychom ušetřili na účtech za elektřinu, investujme do energeticky úspornějších, modernějších elektronických zařízení třídy A. I když vyžadují větší finanční výdaje, protože jsou jednoduše dražší než energeticky náročnější a levnější zařízení, takové náklady se při používání vyplatí.

Pokud jde o šetření vodou, stále jsou užitečná jednoduchá pravidla, jako je vypnutí vody při čištění zubů nebo mydlení rukou. Také ušetříme na účtech za vodu, když si častěji dáme sprchu na rozdíl od dlouhé vany. Středně velká vana vyžaduje asi 150 litrů vody, zatímco během sprchování se spotřebuje v průměru 15 litrů vody za minutu. Stejně jako v případě kontroly těsnosti oken na ochranu před teplem unikajícím z domu stojí za to podívat se na vodovodní systém v domě, zda je těsný. Unikající voda může vážně uškodit našemu rozpočtu.

Zdroj: https://www.moneyhelper.org.uk/en/everyday-money/budgeting/how-to-save-money-on-household-bills