Test na bakterie odhalí pravdu o čistotě každého domova

Všude kolem nás létají viry, bakterie, spory plísní, alergeny, prachové částice a další těkavé látky, které se usazují na nás, ale i na okolních předmětech a stěnách. I my sami jsme zdrojem různých bakterií a látek, které se z nás dostávají ven do okolního prostředí.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Znáte ten pocit, když si doma čerstvě vymalujete, uklidíte a myslíte si, že máte na dlouhou dobu klid a čisto. Nově vymalovaný povrch na stěnách se pouze jeví našemu oku jako čistý. To ale neznamená, že tomu tak ve skutečnosti je. V místnosti se víří vzduch, a to jak pohybem lidí, zvířat, tak ji od topných systémů, vyvětráním apod. Tím se rozpohybují všechny mikroskopické organismy, které se pak usazují na povrchu zdí apod.

Zajímalo nás, jaké množství bakterií nalezneme na nové výmalbě běžnou barvou a na výmalbě, která byla navíc ošetřena antibakteriálním nátěrem FN NANO. Až doposud jsme toto srovnání neměli.

Vzali jsme novou sádrokartonovou destičku, kterou jsme celou natřeli běžnou barvou a na jednu polovinu jsme pak nanesli antibakteriální nátěr FN NANO. Následně jsme použili přístroj, který na základě čerstvě provedeného stěru ihned odhalí, jak na tom oba povrchy jsou a jestli splňují hygienická kritéria.

Z celého tohoto pokusu jsme natočili video, kde je velmi dobře vidět rozdíl mezi ošetřeným a neošetřeným povrchem. Pokus byl prováděn v běžném prostředí místnosti, kde je koberec, knihovna, stůl, židle – tedy v podobném prostředí, jako je v našich domovech. Můžete se na něj podívat zde: https://youtu.be/nGod000Ffok.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ale jenom s tímto testem jsme se nespokojili a provedli jsme i další srovnávací testy, např. na WC, nebo v domácnosti, abychom ukázali jaké jsou rozdíly ve stejné místnosti za stejných podmínek 8 měsíců po výmalbě.

Jak je z videí patrné, rozdíl je v daleko vyšší bezpečnosti vnitřních prostor – snížení přenosů virů a bakterií, které se přenášejí vzduchem a redukcí alergenů. Čím méně bakterií kolem nás, tím jsme méně nemocní a prostředí je pro nás zdravější. Hodnoty RLU v rozmezí 0-20 jsou naprosto v pořádku, RLU v rozmezí 21-59 jsou na pomyslné hranici a hodnoty naměřené nad 60 RLU značí již povrchy kontaminované bakteriemi a viry.

Zdroj: TZ

Komentáře