Tetanie je tajemná nemoc, kterou mají nejen přepracované a stresované ženy, jejich počty rostou

Onemocnění, které je charakterizované nekontrolovatelnou svalovou kontrakcí. Stane se, že je velmi silný a může bránit každodenního fungování. Může být doprovázena pocitem třesu a necitlivosti končetin. Nejvíce se tato nemoc projevuje u lidí, kteří jsou stresovaní a přepracovaní. 

Rozlišujeme dva typy tetanie – zjevnou a latentní

Zjevná má velmi silný a charakteristický průběh. Některé kontrakce mohou připomínat epileptický záchvat. Tento typ tetanie má obvykle příčinu v hormonech. Latentní tetanie je jinak známá jako spasmofilie a má mírnější průběh. Její příznaky jsou mnohem méně specifické, a tak je velkým problém ji diagnostikovat. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pacient může mít svalové kontrakce a emoční hyperaktivitu. Jednou z nejčastějších příčin zjevné tetanie je hypoparatyreóza s nedostatečnou sekrecí jednoho z hormonů, který je zodpovědný za vyvážení hladin:

  • Vápníku
  • Hořčíku
  • Draslíku

Tetanie je často výsledkem náhodného odstranění příštítných tělísek například během chirurgického zákroku. Mezi další příčiny patří onemocnění slinivky břišní, selhání ledvin, nedostatek vitaminu D nebo nadměrná ztráta vápníku v těle. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kontrakce mohou postupně ochromit celé tělo

Hlavním příznakem tohoto typu tetanie jsou svalové kontrakce. Mohou způsobit velkou bolest a velmi nás omezit v běžném životě. Obvykle začínají v pažích a šíří se do zbytku těla, jako je hrudník, obličej a nohy. Běžným příznakem je také kontrakce svalů kolem úst, které se jinak říká kapří ústa. 

Mezi časté problémy patří také zrakové poruchy – dvojité vidění a fotofobie. Dalšími příznaky může být bušení srdce, necitlivost (hlavně prstů), můžete mít časté migrény, bolesti hlavy nebo hrudi, také potíže s dechem. Mezi časté patří problémy s koncentrací nebo nespavost. U latentní tetanie se mohou rozlišit mentální a neuromuskulární příznaky. Mezi psychické patří například potíže se soustředěním.