Stále více žen je v jednom kole a prožívají každodenní stres. Právě u nich se objeví záhadná nemoc

Žijeme v době, která je neuvěřitelně rychlá a na mnoho lidí klade nároky, které nemohou zvládat. Mnoho žen přiznává, že jejich život je doslova nezastavitelným kolotočem. Mají mnoho povinností, jsou v jednom kole, což se následně projevuje i na tom, že nejsou psychicky v pořádku. Stres je u nich na denním pořádku, což pochopitelně ovlivňuje i další aspekty jejich životů. V tu chvíli se začíná hovořit o nemoci, které začíná trpět stále více žen.

Nemoc zvaná tetanie

Dělí se na dva druhy a ten první rozhodně není nic příjemného. Může být dokonce spojený s těžkými stavy, které připomínají až epileptické záchvaty. Je tu ale i latentní tetanie je jinak známá jako spasmofilie a má mírnější průběh. Její příznaky jsou mnohem méně specifické, a tak je velkým problém ji diagnostikovat. 

Zdroj obrázku: Pixabay

Pacient může mít svalové kontrakce a emoční hyperaktivitu. Jednou z nejčastějších příčin zjevné tetanie je hypoparatyreóza s nedostatečnou sekrecí jednoho z hormonů, který je zodpovědný za vyvážení hladin:

  • Vápníku
  • Hořčíku
  • Draslíku

Tetanie je často výsledkem náhodného odstranění příštítných tělísek například během chirurgického zákroku. Mezi další příčiny patří onemocnění slinivky břišní, selhání ledvin, nedostatek vitaminu D nebo nadměrná ztráta vápníku v těle. 

Kontrakce mohou postupně ochromit celé tělo

Hlavním příznakem tohoto typu tetanie jsou svalové kontrakce. Mohou způsobit velkou bolest a velmi nás omezit v běžném životě. Obvykle začínají v pažích a šíří se do zbytku těla, jako je hrudník, obličej a nohy. Běžným příznakem je také kontrakce svalů kolem úst, které se jinak říká kapří ústa. 

Mezi časté problémy patří také zrakové poruchy – dvojité vidění a fotofobie. Dalšími příznaky může být bušení srdce, necitlivost (hlavně prstů), můžete mít časté migrény, bolesti hlavy nebo hrudi, také potíže s dechem. Mezi časté patří problémy s koncentrací nebo nespavost. U latentní tetanie se mohou rozlišit mentální a neuromuskulární příznaky. Mezi psychické patří například potíže se soustředěním.