Tistene Fotografie 1

Tištěná fotografie z dovolené – nestárnoucí vzpomínka

Ačkoliv v dnešní době fotíme vše na telefon, digitální fotografie nikdy nebudou mít kouzlo fotky tištěné. Naštěstí si své fotky z telefonu nebo můžete vytisknout doma a vytvořit si fotoalbum. Při hledání správné tiskárny, výběru nejlepšího typu fotografického papíru do tiskárny a určení správného rozlišení a rozměrů je třeba zohlednit mnoho faktorů, které ovlivňují tisk fotografií. V tomto průvodci se věnujeme všem základním informacím o tisku vlastních fotografií. Na konci byste měli vědět, jak tisknout vysoce kvalitní fotografie z pohodlí domova.

Chcete-li mít vysoce kvalitní výtisky fotografií, které vypadají jako z fotolaboratoře, zvolte například fototiskárnu canon.

Tisk fotografií krok za krokem

S dobrou tiskárnou a správnými fotopapíry v ruce se nyní můžete připravit na tisk fotografií z role fotoaparátu. Než však stisknete ikonu tiskárny, nezapomeňte si nejprve projít následující kroky:

Zkalibrujte si monitor

Kalibrace monitoru znamená zajistit, aby obrazovka zobrazovala správné tóny a barvy. Jinak nebudete vědět, jak vaše fotografie skutečně vypadají a mezi snímky na obrazovce a vytištěnými fotografiemi najdete drobné až výrazné rozdíly. Před kalibrací monitoru nezapomeňte nechat monitor po spuštění asi 30 minut zahřát

Převod obrázku do CMYK

Při úpravách fotografií pro tisk vždy dbejte na to, abyste je prováděli ve formátu CMYK, protože se jedná o standardní barevný režim pro tisk. Barevný režim RGB, který se zobrazuje na monitoru, má jiný rozsah barev než CMYK. To znamená, že pokud provedete změny na obrázku (například odstín, tón, jas a sytost) v režimu RGB, nemusí při tisku vyjít tak, jak chcete.

Zvolte správné rozlišení DPI

Rozlišení tisku neboli množství detailů na fotografii se měří v bodech na palec neboli DPI. Výběrem správného rozlišení tisku získáte vysoce kvalitní výtisky fotografií. Ideální rozlišení je 300 DPI.

Vytvořte si originální fotoalbum

Vytvořením fotoalba budete mít své vzpomínky uchované na jednom místě. Navíc si fotoalbum můžete doplnit o barevné popisky nebo samolepky. Máme pro vás tip, jak si vlastní fotoalbum vytvořit

Na leporelové fotoalbum budete potřebovat 2 černé papíry A4, barevný/vzorovaný papír na přední a zadní stranu, lepidlo, pravítko a nůžky nebo řezák. Nejprve rozdělte černé papíry napůl tak, aby vám vznikly čtyři dlouhé pruhy. Následně každý pruh přeložíte napůl a poté ještě jednou napůl, tím vznikne harmonika. Harmoniky slepíte tak, aby na jejich koncích vždy vzniklo jedno překlápěcí pole. Poté už zbývá jen přední a zadní stranu leporela parádně ozdobit. Můžete na něj něco hezkého napsat, polepit ho samolepkami nebo barevným papírem. Je to jen na vás.