Toxický vztah je především útokem na psychiku, odborníci radí vzít nohy na ramena co nejdříve

Všichni známe pořád dokola opakované fráze, jak vztahy vyžadují mnoho práce a úsilí, a že hádky jsou normální a je běžné, že někdy někomu ujedou nervy. Jakkoliv to všechno může být pravda, tato jednoduchá prohlášení mohou odvádět pozornost od vážných signálů, které hlásí, že ten váš je, anebo se stává, toxickým. Jenže co s tím?  A jak se vyhnout jeho opakování?

Co je to vlastně toxický vztah? 

Žádný vztah není perfektní, ale dobrý a zdravý vztah nám má dávat pocit bezpečí, štěstí, úcty a svobody být sám sebou. Rozhodujete se společně, otevřeně diskutujete o všech problémech a skutečně si užíváte společnost vašeho partnera. Na druhé straně mince jsou toxické vztahy. Ty, díky nimž se cítíme vyčerpaní, unavení a rozrušení. Útočí hlavně na vaši sebeúctu, vaše štěstí a způsob, kterým se díváte a svět. A když každý den pracujete, nebo podnikáte, je to to poslední, co potřebujete.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak poznám, že se v takovémto nezdravém vztahu nacházím?  

Uvědomit si, že váš vztah je toxický, je zcela zásadní. Může vás to zachránit před dopady, které vám mohou opravdu zkomplikovat život. Nadále v něm pokračovat, je jako držet ruku nad tlačítkem autodestrukce. Také si uvědomme, že na něj neexistují žádné tabulky, které vám jasně potvrdí, že tomu tak je. Zatímco nám náš partner může připadat toxický, jiné ženě nemusí. Existuje ale pár varovných signálů, že je ve vašem vztahu něco špatně;

  • Cítíte se frustrovaní a bez energie
  • Stále doufáte, že se váš partner změní
  • Je až příliš žárlivý
  • Útočí na vaše sebevědomí
  • Slovo „ne“ nic neznamená
  • Za všechno můžete vy

Toxičtí lidé mají schopnost obmotat si vás kolem prstu tak, že dokážete jejich chování přehlížet. Samozřejmě, láska je nejsilnější lidský cit, který nás posílá do radostných výšin, ze kterých nikdy nechceme sestoupit. Jenže stejně tak nás může podrazit a shodit na kolena. 

Mohu to napravit?

Říká se, že za vztahy stojí za to bojovat. No… ne za všechny. Co se týče toho toxického, boj a držení se něčeho, co nebojuje a nevrací vám vaše úsilí, vás zničí. Pokud stále věříte, že svůj protějšek dokážete změnit, tak nedokážete. Nemůžete jen tak změnit charakter, který se vyvíjel několik let. Někdy je sice potřeba vztahům přinášet nějaké oběti, ale ne v případě, kdy je na seznamu vaše sebeúcta a svoboda.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Co mám tedy dělat?

Dopřejte si čas a nad vaším vztahem se důkladně zamyslete. Pokud nejste spokojeni, jakým způsobem s vámi jedná váš partner, máte právo vyžadovat změnu. Jako pomoc můžete využít třeba párovou terapii. Pokud se nic nemění, zamyslete se, jestli není lepší posunout se a jít dál.

Vztahy jsou pro lidi velice důležité a toxický vztah vás může obrat o drahocenný čas a energii. Zůstaňte věrni sami sobě a svým hodnotám, naslouchejte svému srdci a buďte silní se z něho vymanit.