Prejidani3

Trávení dostává během svátků pořádně zabrat. Užijte si letošní Vánoce s lehkostí

Vánoční čas neznamená jen velký úklid domácnosti, ale také hromadu jídla, které nepatří mezi nejzdravější. Mnoho lidí si tak z Vánoc přinese nejen kilogramy navíc, ale hlavně problémy se žaludkem nebo trávením. Nemusíte každý rok trpět, pokud si nastavíte určitá pravidla, co se týče konzumace jídla.

Nikdo vás jíst nenutí, proto nejezte všechno a ještě najednou

Během vánočních svátků jezte s mírou a pomalu, vychutnejte si každé sousto a nenuťte se jíst to, na co vůbec nemáte chuť nebo vám nedělá dobře. Sladkosti a koláče nechte stranou, raději si místo toho dejte lehký zeleninový salát se zálivkou. Svátky vůbec netravte na gauči, ale po každém jídle se s rodinou projděte po čerstvém vzduchu.

Zdroj obrázku: Freepik

Některými potravinami si dokonce můžete nastartovat metabolismus. Jestli chcete zabránit nadýmání nebo problémům s trávením, můžete do pokrmů přidat kmín nebo fenykl, které mají skvělé účinky. Uvařit si můžete i netradiční vánoční nebo sváteční jídla, jako je červený boršč plný vlákniny. Ta je známá tím, že napomáhá dobrému trávení, proto byste ji měli doplňovat pravidelně. Mnoho lidí bohužel dostatek vlákniny v těle nemá, takže nastávají problémy.

Kompoty a sušené ovoce mohou nahradit sladké koláče

Jestli nemáte rádi ovocné kompoty, možná byste jim měli dát šanci právě na Vánoce. Naložené ovoce pomůže vašemu trávení, střeva budou fungovat tak, jak mají, a svátky si užijete bez přejídání. Sušené meruňky, švestky nebo fíky jsou ideálním zobáním k večerním pohádkám místo slaných chipsů a oříšků.

Zdroj obrázku: Freepik

Ještě před samotným jídlem vypijte sklenici vody, která napomůže tomu, že nebudete jíst velké porce. Při jídle samotném moc nepijte, protože to může mít vliv na rozpad potravy. Čaje si můžete dopřát, kolik budete chtít, nejlepší budou bylinné nebo zelené. Tak si užijete svátky s rodinou a nebude vám špatně od žaludku.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/how-to-stop-overeating