Kava3

Tři nejčastější mýty o pití kávy pokořeny: tato fakta potěší každého milovníka kávy

Pro některé lidi je pití kávy způsob života, jiní si tento nápoj dopřávají jen příležitostně. Je jedno, jestli patříte k těm prvním, kteří si bez kávy nedokážou představit své ráno, nebo ke druhým, kteří ji pijí jen občas. Určitě jste už slyšeli spoustu informací o účincích kávy na naše tělo. Je však těžké vyznat se v tom, co je pravda a co lež. Proto vám přinášíme tento seznam tří nejčastějších mýtů o pití kávy.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pití kávy dehydratuje

Tento velmi rozšířený mýtus se zčásti zakládá na pravdě. Kofein obsažený v kávě je opravdu mírné diuretikum. To znamená, že zvyšuje množství vody, které z těla vylučujeme močením. Co však tento argument nebere v potaz, je fakt, že většina kávového nápoje je vyrobena z vody. Pokud si do svého šálku kávy přilijete ještě mléko, nemusíte mít z dehydratace vůbec strach. Jeho přidání totiž pomáhá zadržovat tekutinu díky obsahu přírodních cukrů a sodíku.

Káva pomůže vystřízlivět

Rána po divoké noci s přemírou alkoholu bývají těžká. Možná že po probuzení zatoužíte po pořádném šálku silné kávy. Ale věřit obecně rozšířenému názoru, že vám silné espresso pomůže vystřízlivět, může být ve skutečnosti opravdu nebezpečné. I když kofein může přimět vaši mysl, aby byla bdělejší a vy se cítili méně opilí, ani v nejmenším nesnižuje obsah alkoholu v krvi. To dokáže pouze čas. Proto nikdy nesedejte za volant s myšlenkou, že vám k vystřízlivění pomohl jen šálek kávy.

Zdroj obrázku: Freepik

Kvůli kávě neusnete

Převalujete se z boku na bok a těžko se vám v noci spí? Ze své nespavosti neobviňujte svou odpolední kávičku. I když je známo, že káva obsahuje kofein, který může ztěžovat spánek. Pravdou je, že jeho stimulační vlastnosti pocítíme již za 15 až 30 minut a trvají jen asi 4 hodiny, než se většina kofeinu dostane mimo náš organismus. Pokud se vám tedy nedaří usnout, nebude na vině pití kávy, ale pozdní večeře nebo konzumace perlivých nápojů.

Zdroj: https://nationalcoffee.blog/2017/11/07/11-coffee-myths-you-should-stop-believing-immediately/