Tři recepty na skvělé domácí čisticí prostředky, po nichž budou okna průzračně čistá

Každá správná hospodyňka má ráda, když se po umytí okna lesknou jako křišťál, ale bohužel ne vždy tomu tak je. Stačí, když svítí slunce a šmouhy jsou na světě. Někdy ať děláme, co děláme, šmouhy prostě nejdou nijak vyleštit. Než se rozhodnete nechat šmouhy na oknech, vyzkoušejte několik účinných triků proti šmouhám. 

Zaprášená okna

Kolikrát za rok myjete všechna okna v domácnosti? Jednou za rok? Popravdě řečeno, okna byste měli umýt alespoň dvakrát do roka. I tak půl roku stačí k tomu, aby okna byla pořádně špinavá a zaprášená. Čištění takových oken vyžaduje poměrně velké úsilí. Prach se na oknech rozmazává, hadřík je okamžitě černý a vy musíte po umytí jednoho okna utíkat napustit čistou vodu. Nejlepším a nejjednodušším způsobem je okna a rámy oken jednoduše vysát. Použijte malý kartáčový nástavec na vysavač a vysajte nejdříve rámy a poté okna. Okna umyjte pomocí teplé vody a octa.   

Okna bez jediné šmouhy

Také vám přijde, že umýt okna dokonale bez poskvrnky je jednoduše umění? Existuje několik málo způsobů, kterými toho docílíte. K tomu budete potřebovat aviváž nebo glycerin. Stačí, když přidáte jedno nebo druhé do kýblu s teplou vodou. Sklo bude čisté a bez nevzhledných šmouh. Navíc oknu poskytnete ochranný film, který udrží okna déle bez prachu. Dalším méně běžným pomocníkem může být cibule. Stačí, když rozkrojíte cibuli a otřete s ní okna. Poté umyjte skleněné tabule běžným způsobem. 

Mycí prostředek na okna

Není třeba, abyste kupovali drahé chemické čističe, které nejsou pro zdraví vhodné. Věřte nebo ne, ale je velmi jednoduché si takový mycí prostředek připravit doma. Navíc jsou veškeré suroviny levné a ekologické. Po umytí bude stačit, když vezmete suchý hadřík z mikrovlákna a okna utřete do sucha. Budete potřebovat: 

  • jeden šálek octa,
  • jeden šálek vody,
  • šťávu z jednoho citronu.
Zdroj obrázku: Pixabay

Veškeré suroviny promíchejte a nalijte do rozprašovače. Máme pro vás ještě jeden recept na mycí prostředek:

  • 1 sklenici vody,
  • 1 sklenici octa,
  • 1 sklenici alkoholu nebo lihu.
Zdroj obrázku: Pixabay

Opět vše promíchejte a nalijte do lahve s rozprašovačem. K výrobě třetího mycího prostředku budete potřebovat:

  • dvě sklenice vody.
  • dvě čajové lžičky boraxu,
  • 5 kapek glycerinu.