Tři způsoby, jak využít kaštany nejen na výrobu domácích dekorací

Podzim přináší barevné listnaté lesy a poslední procházky sluncem prosycenou přírodou lze využít také ke sběru kaštanů. Především děti hledání a sbírání kaštanů doslova milují, protože s nimi krmí zvířata nebo vyrábí různé podzimní dekorace, zvířátka nebo panáčky za pomocí špejlí, mechu a dalších přírodních materiálů. Kaštany však lze s úspěchem použít pro zdraví nebo v domácnosti. Proč sbírat kaštany a mít jich opravdu velkou zásobu na celou zimu?

Zdroj obrázku: Pixabay

Prací prášek

Kaštany namísto pracího prášku? Ano! Kaštany fungují obdobně jako mýdlo a lze je využít jako ekologický a levný prášek na praní. Vezměte 10 kaštanů, omyjte je a zbavte tvrdé hnědé slupky, rozdrťte bílou dužninu a dejte jí louhovat do 1 litru vlažné vody na několik hodin. Poté přeceďte a používejte namísto pracího prášku přímo do bubnu pračky. Prací prášek vydrží v chladu 2–3 dny, vždy před použitím promíchejte. Pro účely praní lze použít také sušené kaštany namísto čerstvých. Vhodné pro praní při teplotách 30–60 °C. 

Vlasové tonikum

Kaštany lze použít také v kosmetice a lidovém léčitelství. Mají totiž regenerační účinky a vhodné je použití na poškozené vlasy a roztřepené konečky. Do hrnce vložte 3 hrnky kaštanů a nalijte 2 litry vody, nechte odležet 12 hodin a poté ohřejte. Tonikum přeceďte do skleněné láhve a používejte v kombinaci se šamponem. Vlasy budou po aplikaci zdravější, kaštany jim dodají zlatavý lesk. Dokonce díky barvivu jemně tónují šediny.

Zdroj obrázku: Pixabay

Kaštanové koupele nejen proti celulitidě

Plody z jírovce maďalu mají nespočet léčebných účinků, jedním z hlavních je stimulace krevního oběhu. Výborně se proto hodí pro použití v rámci koupelí. Postačí nastrouhat 1 lžíci dužniny sušených kaštanů a dát svařit ve vodě. Přeceděnou směs přidejte do vany a vychutnejte si lázeň, díky které se sníží otoky, zlepší hybnost kloubů, uleví od bolesti při revmatismu nebo dně, ale koupel také napomůže od celulitidy. 

Zdroj: https://www.rxlist.com/horse_chestnut/supplements.htm