Top View Woman Eating Yogurt Bowl With Wooden Spoon Olives Black Bread Wooden Background

Tvaroh patří do jídelníčku každý den. Dodá energii do celého dne a doplní důležité bílkoviny

Pokud jíte pravidelně tvaroh v jakékoliv podobě, doplňujete svému tělu potřebné bílkoviny. Obecně se má za to, že denně by ho měl každý sníst kolem 50 až 75 gramů. Také je výtečným doplňkem při procesu hubnutí. Hodí se jak do pomazánek, tak i k přípravě zeleninových salátů.

Kdo by měl tvaroh konzumovat především?

Odborníci doporučují konzumaci tvarohu zejména lidem, kteří bojují s jakýmkoliv onkologickým onemocněním. Bílkoviny jsou totiž potřebné pro obnovu buněk. Skvěle prospějí tvarohové výrobky i těm jedincům, kteří se léčí s hypertenzí (vysokým krevním tlakem). Nezatíží organismus sodíkem a dopomohou k regulaci tlaku krve.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké druhy tvarohu rozeznáváme?

Na trhu jsou zpravidla k dostání tři druhy tvarohů, a to nízkotučný, polotučný a tučný. Pojďme si tedy blíže říct něco o jejich složení:

  • Nízkotučný tvaroh: ten volí zejména lidé, kteří chtějí zhubnout. Obsahuje i přes nízký obsah tuků dostatek bílkovin, a tím dobře zasytí na celý den. Vhodný je hlavně na snídaně a rychlé večeře.
  • Polotučný tvaroh: je zlatou střední cestou a volit by ho měli především lidé staršího věku. Dodá energii na celý den a také potřebnou kyselinu linoleovou, která se podílí na regulaci hladiny cholesterolu v krvi a je nezbytná pro správné fungování nervového systému. Současně pomáhá k vstřebávání vitamínu A, D a E.
  • Tučný tvaroh: i přes vysoké procento tuku obsahuje méně bílkovin než předešlé varianty. Proto je vhodný v přiměřeném množství pro ty jedince, kteří se dlouhodobě léčí s onemocněním ledvin (zde je nutná nízkobílkovinná dieta).

V jaké další formě lze zakoupit tvaroh a proč je důležité ho konzumovat?

Tvaroh je možné zakoupit v obchodech i ve formě nejrůznějších pomazánek, jogurtů a přírodních sýrů. Denní doporučené množství je stanoveno na 0,8 gramů na jeden kilogram hmotnosti. Pokud jste aktivními sportovci, napomůže vám tvaroh k budování svalové hmoty. Kromě jiného posílí díky obsahu bílkovin i kosti, vazy a chrup.

Zdroj: https://www.india.com/lifestyle/health-benefits-of-curd-10-reasons-you-must-include-curd-in-your-daily-diet-1972403/