Cute Fluffy Domestic Cat Sitting Floor

Typické kočičí chování má vždy jednoduché vysvětlení

Kočky jsou velmi oblíbená zvířata, i tak o nich ale zdaleka nevíme vše. Jedním z největších trápení většiny kočičích majitelů je to, že se zvířaty zkrátka nemůžeme tak dobře komunikovat. Je to ale pravda? I kočky nám totiž dávají najevo určité pocity a dojmy svým chováním. Co například znamená, když kočka hněte tlapkami nebo přede? A spí kočky opravdu tolik, jak si myslíme? Tohle a ještě spoustu dalších kočičích tajemství se dozvíte právě v dnešním článku.

Jsou kočky opravdu takovými spáči?

Spoustě z nás se může zdát, že kočky prospí většinu svého života. Ani zdaleka tomu tak ale není. Je to pouze dojem, který může jejich chování vzbuzovat. Pravdou ale je, že kočky nemají pravidelný spánkový režim jako lidé. To je pozůstatek z dob, kdy kočky ještě žily volně před domestikací. Tento pud způsobuje, že kočky jsou pořád ve střehu tak, aby stihly utéct, uskočit nebo někam vyšplhat před svým případným nepřítelem. Hlubokým spánkem tak zvládnou spát pouze pár minut v kuse. Pokud tedy vidíte kočku podřimovat, je dost možné, že o vás ví a pouze odpočívá se zavřenýma očima.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak je to s kočičím hnětením a předením

Kočičí hnětení je pohyb, který zná nejspíš každý z nás. Ne každý ale zná jeho původ. Ve skutečnosti je toto pozůstatek z období, kdy byla kočka teprve kotě. Mláďata tímto způsobem hnětou břicho matky tak, aby stimulovala tok mléka. Pohyb jim ale zůstává do dospělosti a uklidňují se jím. Často si tak můžete všimnout, že kočka takto hněte deku, plyšáka, ale i vás. Zároveň si vás tímto pohybem totiž značkuje.

Co se předení týče, je všeobecně známo, že tento zvuk kočky vydávají, když jsou spokojené, najedené, v teple a v klidu. Pravdou ale je, že ve výjimečných případech můžou kočky příst i ve stresových situacích. Kočka se tímto způsobem uklidňuje a reguluje svůj dech. Kočičí vrnění má také pozitivní vliv na zdraví člověka.

Zdroj: https://www.thedrakecenter.com/services/cats/blog/15-strange-cat-behaviors-explained