Tyto triky pro praní ocení každá hospodyňka. Vlna, hedvábí a sportovní oblečení budou stále jako nové

Existuje několik osvědčených metod, díky kterým vám vlněné, hedvábné nebo sportovní prádlo vydrží mnohem déle, protože mu dodáte správnou péči. Například vlna by se měla nejlépe prát v ruce, protože se snadno srazí kvůli rozdílným teplotám v pračce. Dnes už ale najdete moderní pračky, kde si nastavíte program přímo na daný materiál.

Vlnu po vyprání nikdy neždímejte, ale rozložte na ručník

Vlna, pokud ji budete prát v pračce, se musí otočit naruby. Můžete do posledního máchání přidat lžičku glycerinu, který přidá na její měkkosti. Nikdy vlnu neždímejte rukama, ale dejte na ručník, zabalte a tím ji zbavíte přebytečné vody a vlhkosti. Sušit byste vlnu měli narovno a na ručníku.

Na hedvábí nikdy nepoužívejte chemické bělidlo a perte ho pouze přípravky, které jsou na něj přímo určené. Hedvábí uděláte službu, pokud do máchání přidáte lžičku cukru. Na sportovní oblečení nepoužívejte aviváž ani silné prací prostředky. Mohlo by dojít ke zničení struktury materiálu, která je velmi specifická. Sportovní prádlo nevkládejte do sušičky ani ho nežehlete.

Zdroj obrázku: Freepik

Prací prostředek si můžete vyrobit sami doma

Jestli toužíte po domácím prostředku, který můžete použít na zmiňované materiály, připravte si vločky z mýdla, jedlou sodu, borax a všechno dejte do sklenice. Poté dávkujte 1–2 lžíce ke každému praní. Vůni získáte přidáním éterického oleje, trochu nakapejte do komory na aviváž. Aviváž si můžete udělat také domácí. Smíchejte dva hrnky octa s dvěma hrnky jedlé sody a čtyřmi sklenicemi vody. Na máchání do komory dejte čtvrt hrnku výsledného roztoku.

Pokud perete bílé prádlo nebo i záclony, vyrobte si bělidlo, které nepoškodí látky. Smíchejte jedlou sodu s vodou a nalijte přímo do bubnu pračky. Jestli máte oblíbený kousek oblečení obarvený, můžete ho namočit na několik hodin do vody, kam přilijte ocet nebo koupený odstraňovač skvrn. V obchodech také prodávají odbarvovací prostředky. Olejovou skvrnu odstraníte mastkem, proti krvi budete úspěšní s peroxidem vodíku, který nechte půl hodiny působit.

Zdroj: https://www.woolmark.com/care/can-i-wash-wool-in-the-washing-machine/