listening-3079065_1920

Ucpané ucho potrápí, ale návštěva lékaře není nezbytná, i babské rady pomáhají

Ucpané ucho je obtížný problém, který se může stát úplně každému. Obvykle k tomu dochází po koupeli nebo při cestování vzduchem. Může se ale stát, že ucpané ucho může značit vážnější zdravotní problém – v tom případě je nutné navštívit lékaře.

Příčin ucpaného ucha může být několik

Mezi takové patří bakteriální nebo virové infekce, alergie nebo poškození ušního bubínku. Poté se mohou vyskytnout další příznaky, jako je: 

  • Pocit roztažení a zvonění
  • Závratě
  • Bolesti uší
  • Hnisavý výtok
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jestliže máte ucho ucpané vodou, ušním mazec nebo tlakovými rozdíly, můžete si snadno poradit doma. Jedním z příčin ucpaného ucha může být rýma. Musíte se v tomto případě věnovat otevření dýchacích cest. Použijte nosí kapsy nebo inhalujte vodu s přídavkem éterických olejů a bylin, například heřmánku, levandule nebo eukalyptu. Ty vám pomohou zbavit se přebývající rýmy a zmenší nosní sliznici.

Jak se snadno zbavit ušního mazu? 

Ušní maz může způsobit ucpání zvukovodu a tvorbu voskové zátky. To může přispět dokonce ke zhoršení sluchu. Ušní maz byste neměli odstraňovat pomocí vatových tyčinek, které naopak ušní maz posunou ještě hlouběji do ucha a poškodit ušní bubínek. Voskové zátky se můžete zbavit kapáním do uší nebo tekutinou, která je určená k odstranění ušních sekretů.

Poté narovnejte hlavu, aby ušní maz vytékal z ucha. Místo vody se může použít tekutý parafín nebo olivový olej. Můžete si také svíčku od uší vyrobit sami, raději to ale svěřte do rukou zkušeného terapeuta. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Při letu nebo při jízdě ve výtahu se tam ucho také může ucpat. Aby bylo možné ucho odblokovat, stačí často polykat sliny, díky tomu se otevře Eustachova trubice a tlak se vyrovná. Pomoci může také žvýkačka, bonbóny nebo otevřete ústa dokořán. Zkusit můžete také nasávat vzduch, zacpat si nos a ústa a vzduch pomalu vyfukovat. Jestli máte v uchu vodu, snadno se jí zbavíte tím, že nakloníte hlavu a necháte ji volně vytéct.