Young Woman Is Sneezing From Fur Allergy Sofa Playing With Her Cat

Ucpaný nos není jenom rýma. Problémy mohou být vážnější a mnohdy pomůže jen chirurgický zákrok

Ucpaný nos obvykle doprovází rýmu. Stává se ale, že i když jsme zdraví, dutiny ani pak nejsou zcela otevřené. Takový stav pak způsobuje dýchací potíže a pocit přetrvávajícího sekretu v nosu. Co může být příčinou tohoto nepříjemného úkazu? Na vině může být alergie, chronická infekce nebo zakřivená přepážka nosu.

Možná máte alergii

Alergie se může objevit zcela nečekaně, a to i v pozdějším věku. Není výjimkou, že se projeví až po 60. roce života. Často ji doprovází příznaky jako rýma, kýchání a slzení očí. Nejdůležitější je přesně určit, které alergeny způsobují nepříjemné příznaky. K tomu je třeba lékařského vyšetření. Alergii zmírňují antihistaminika a nosní steroidní přípravky.

Pokud trpíme chronickou sinusovou infekcí, mimo problémy s volným dýcháním nosem budeme pociťovat také tíživou bolest hlavy v oblasti čela a spánků, která se zhoršuje při ohýbání nebo při cvičení. Příznaky může doprovázet ztráta chuti nebo čichu. Pokud se u vás tyto příznaky projeví, měli byste navštívit ORL. Lékař vám doporučí antibiotika, steroidy nebo výplach nosních dutin.

Zdroj obrázku: Freepik

Polypy se projevují chrápáním

Polypy kromě obstrukce v nosu způsobují chrápání a často i spánkovou apnoi. Dále se objevuje charakteristická nosní řeč, oslabení čichu a chuti a také bolest a tlak v kořeni nosu. Polypy se léčí nosními a perorálními steroidy. Někdy je nutné je odstranit, což se obvykle dělá endoskopem a co nejméně invazivně. Pokud je na vině zakřivená přepážka, bývá nutná chirurgická operace, abychom se natrvalo zbavili nepohodlí.

Pokud chcete ucpaný nos odblokovat, můžete aplikovat dávku mořské vody ve spreji do nosu třikrát až čtyřikrát denně. Pomůže i inhalace. Do misky s vodou přidejte lžíci soli, pět kapek eukalyptového oleje nebo sklenici mátového nálevu. Přikryjte si hlavu ručníkem a při vdechování léčivých par se naklánějte nad miskou. Po celý den také pijte minerální vodu pro zvlhčení sliznic.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/stuffy-nose-relief