Udržte své ubrusy sněhově bílé. Všechny skvrny zmizí snadno a rychle

Ať už lidé patří k zastáncům tradic, nebo moderního vybavení domácnosti, jsou situace, kdy téměř každý využije bílé ubrusy, pokud jde o významné svátky, narozeniny a podobně. Díky nim dodáte vašemu stolu slavnostní vzhled, který ale může vzápětí pokazit nežádoucí skvrna. Když budete vědět, jak si správně počínat, zachováte ubrusům jejich sněžnou bělost i do budoucna.

Obecný návod, jak postupovat

Klíčem k úspěchu je v takovýchto případech obvykle rychlost zásahu. Čím dříve totiž začnete jednat, tím je větší pravděpodobnost, že skvrnu úspěšně odstraníte. Pokud došlo k vylití tekutiny na ubrus, prvním krokem by mělo být sundání veškeré zátěže z ubrusu a vložení savých kapesníčků, ubrousků (bílých) nebo papírové kuchyňské utěrky pod polité místo. Poté se snažte zbylou tekutinu z povrchu ubrusu opatrně odsát a k vyčištění skvrny použijte vlažnou mýdlovou vodu. Při čištění postupujte od okraje skvrny směrem k jejímu středu a moc netlačte. Nakonec ubrus vyperte v pračce tak, jak jste zvyklí.

Zdroj obrázku: Freepik

Některé specifické skvrny

Některé skvrny vyžadují individuální postup v závislosti na tom, co je způsobilo. Pokud někdo na váš drahocenný bílý ubrus vylil například červené víno, doporučovaných způsobů řešení této nepříjemné situace je dokonce několik. Nejčastější radou je posypat znečištěné místo velkým množstvím soli a nechat ji alespoň čtvrt hodiny vsakovat tekutinu. Sůl se vyznačuje i tím, že pohltí i většinu barvy a zbylá skvrna bude obvykle již jen světle růžové barvy. Pak stačí ubrus obvykle již jen vyprat v pračce, s pracím prostředkem určeným pro bílé prádlo. Dalším možným řešením je použití čerstvé citronové šťávy, kterou je třeba na skvrnu nalít, překrýt ještě plátkem citronu a nechat působit. Poté stačí postižené místo ručně přeprat a poté vyprat v pračce obvyklým způsobem.

Zdroj obrázku: Freepik

Pokud na ubrus ukápl olej nebo jiná mastnota nebo se vytvořila mastná skvrna z jiného důvodu, i zde můžete postupovat několika různými způsoby. Jeden z nich doporučuje skvrnu posypat savým sypkým materiálem, například hladkou moukou nebo jedlou sodou, která tuk účinně absorbuje. Po nějaké době působení mouku vysajte nebo opatrně smeťte a ubrus klasicky vyperte, přičemž jedlou sodu se doporučuje přidat i do pračky.

Zdroj: https://www.tableclothshop.co.uk/how-to-remove-tricky-stains-from-tablecloths/