Wooden Shelves Pantry Food Storage Grain Products Storage Jars

Úhlavní nepřátelé kuchyní mohou zaútočit kdykoli. Ochraňte své zásoby před moly včas

Potravinoví moli jsou skutečným problémem, protože je velmi složité se jich zbavit. Najdou se alespoň jednou za rok v každé domácnosti a poznáte je podle toho, že budete mít po kuchyni motýlky nebo malé larvičky. Bohužel je můžete najít také na stěnách nebo na stropě. Snadno si je přivezete domů například z týdenního nákupu, ani o tom nebudete vědět.

Potravinoví moli kladou vajíčka do mouky

Moli mohou naklást stovky nebo tisíce vajíček, a to zejména do suchých produktů, jako je mouka, těstoviny nebo rýže. Líhnou se po týdnu. V létě i na podzim pak hledají místo, kde se jim bude dařit, a tak se jim líbí právě zásoby jídla. Tak vydrží i několik měsíců. Najít je můžete také ve sladkostech nebo otevřených nádobách, které jsou prázdné a špatně umyté.

Co se vyplatí vědět o potravinových molech? Živí se moukou, obilnými semínky nebo krupicí. Proto je velmi často najdeme v kuchyni, protože v ní mají dostatek potravy. Škůdci pak kladou desítky vajec přímo do surovin, které denně používáme v kuchyni. A jak poznáte, že je máte doma? Najdete ve skříňkách tenkou jemnou pavučinu, která na jejich přítomnost upozorní.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak se moli dostanou do domácnosti?

Moly si můžete nevědomky přinést domů například s moukou nebo dalšími potravinami. Pokud najdete pouze jednoho motýlka nebo larvu, budete muset jednat rychle. Dostanou se k vám také větracími šachtami nebo otevřeným oknem. A jak začít boj proti nim? Bude nutné vyhodit veškeré potraviny, které máte nějak otevřené nebo načaté. Nejlepší bude, když si zakoupenou mouku nebo těstoviny přesypete do nádob, které lze uzavřít.

Pokud ale moly máte doma, musíte si poradit jinak. Koupit si můžete prostředky, které budou vyrobené na chemické bázi. Nejlepší ale budou ty, které najdete v kuchyni. Vyplatí se použít například éterické oleje, které molům nevoní. Nesnáší totiž vůni citrusů nebo některých bylinek a koření.

Zdroj: https://www.apartmenttherapy.com/how-to-get-rid-of-pantry-moths-109729