Ironing 403074 1280

Úmorné žehlení bude mnohem snazší, když si prádlo dobře připravíte

Žehlení vyžaduje čas, energii a dávku trpělivosti. Pokud se ale budete držet jednoduchých tipů, stane se ze žehlení příjemná činnost, která vám zabere jen chviličku. Například džíny byste před žehlením měli zamrazit a se záhyby si poradí ocet. Úspěšné žehlení navíc začíná správným praním. Pokud vyperete špatně, prádlo se zbytečně zmačká.

Prádlo ihned pověste

Po vyprání prádla ho ihned vyjměte z pračky a pověste ještě mokré. Šaty a košile navlékněte na ramínko a zavěste. Kalhoty a halenky zapněte a přehoďte přes sušák. Tyto jednoduché úkony výrazně zkrátí dobu žehlení. Také si předem připravte věšáky na košile a šaty, žehlicí prkno umístěte do místnosti se skříní a zajistěte si dostatek místa, kam po vyžehlení oblečení odložíte.

Každá tkanina má své vlastní požadavky. Před žehlením proto oblečení roztřiďte, nejlépe podle toho, jak vysokou teplotu při žehlení snese. Polyesterové tkaniny je možné žehlit maximálně na 85 °C. Oděvy s nášivkami by se měly žehlit naruby a při teplotě nepřesahující 80 °C. Hedvábné látky žehlete, když jsou ještě vlhké, přes tenký hadřík. Teplota by neměla překročit 130 °C.

Zdroj obrázku: Pixabay

Džíny a len vložte do mrazáku

Bavlněné prádlo žehlete při teplotě 180 °C. Měli byste ho také žehlit z obou stran. Lněné látky nejlépe pokropte vodou a vložte je na půl hodiny do mrazáku. Poté je vyžehlete na 220 °C. Trik s mrazákem usnadní také žehlení džínů. Nejprve je opět pokropte vodou a na chvíli vložte do mrazáku. Pára, která se během žehlení utvoří, pomůže vyhladit záhyby.

Žehlení můžete urychlit hliníkovou folií, kterou pokryjete žehlicí prkno. Bude odrážet teplo a prádlo pak nemusíte žehlit z obou stran. Pro vyhlazení odolných záhybů smíchejte jeden díl octa se čtyřmi díly vody, vložte do rozprašovače a prádlo směsí před žehlením pokropte. Pokud vás trápí klouzající lesklé prádlo, připevněte ho k prknu sponkami nebo použijte speciální síť.

Zdroj: https://www.onegoodthingbyjillee.com/10-brilliant-ironing-hacks/