Beleni Zubu

Úsměv prosím! Vybělte své zuby v pohodlí domova a šetrně ke sklovině

V televizi vídáme celebrity, jejichž zuby jsou dokonale rovné a zářivě bílé. Nedělejte si iluze, většina těchto osobností má vlastní zuby buď profesionálně bělené, nebo kompletně nahrazené. Zabarvení chrupu je záležitost dědičná, ale ani v případě, že ponesete tu nejlepší genetickou informaci, nebudete mít bez chemických zásahů takto sněhově bílé zuby. Pokud chcete alespoň o pár odstínu zlepšit svůj úsměv, máme pro vás pár tipů, jak to udělat přírodní cestou.

Zdroj obrázku: Freepik

Kdy to zvládnete doma a kdy je čas vyhledat odborníka?

Každý z nás má jiný odstín chrupu, což je způsobeno více faktory. Jedním z nich je již zmíněná dědičnost, ovlivňující barvu zuboviny, která se nachází pod vrstvou skloviny. Zubovina má sytou barvu, což se může jevit právě jako zabarvení, které prosvítá přes tenkou vrstvu skloviny. V tomto případě pomůže pouze chemické bělení prováděné odborníkem. Může se stát, že zub zhnědne následkem odumření – i ten se dá vybělit, ale výhradně skrz dutinku v něm a ani tak není výsledek zaručen. 99 % stomatologů doporučuje raději preventivní opatření než chemický zásahů, proto důsledně dodržujte ústní hygienu, používejte dentální nit a speciální mezizubní kartáčky.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak napravit škody?

Nejprve si řekneme, co udělat pro to, aby ke žloutnutí zubů nedocházelo. V první řadě je nasnadě odpustit si cigarety, kávu, černý čaj a červené víno. To vše způsobuje zbarvení zubní skloviny. Naopak potraviny jako jablka, jahody, mrkev a celer pomáhají díky zvýšenému obsahu vlákniny a vyšší produkci slin čistit sklovinu a likvidovat bakterie. Možná jste slyšeli o bělení zubů pomocí jedlé sody, což je ale poměrně sporná rada, vzhledem k vysoce abrazivním vlastnostem jedlé sody, která může poškozovat sklovinu.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/how-to-get-rid-of-yellow-teeth