Unava1

Útlum a minimum energie v odpoledních hodinách souvisí s nepravidelným životním stylem

Je přirozené, že má člověk víc energie dopoledne než v odpoledních hodinách. Když ale únava brání ve vykonávání běžných činností a znatelně zhoršuje soustředění, je to problém. Výrazný pokles odpolední energie bývá spojený s nepravidelným životním stylem. Existují ale způsoby, jak se s únavou vyrovnat.

Nestresujte se

Odpolední úbytek energie úzce souvisí s chronickým stresem. Lidé, kteří se nedokáží vyrovnat s náročnými situacemi, se často snaží uklidnit sladkým jídlem. To způsobuje výkyvy v množství cukru v krvi, a i když v počátku cítíme energetickou vzpruhu, za několik okamžiků se situace dramaticky mění a nastupuje únava. Doprovodnými příznaky jsou podrážděnost, bolesti hlavy a mozková mlha. Stojí tedy za to přehodnotit jídelníček.

Zdroj obrázku: Pixabay

Vynechávání pokrmů a nepravidelné stravování způsobuje, že přes den cítíme hlad okamžitě následovaný únavou. A co víc, následně klesá hladina cukru v krvi, a tím i veškerá energie. Když se pak konečně najíme, většinou spořádáme velkou porci a trávení takového jídla zase vyžaduje velké zapojení trávicího systému. Proto se pak cítíme letargičtí. Nejlepší je jíst pravidelně malé porce.

Hodně pijte

Dehydratace je stav, při kterém se zhušťují tekutiny v těle, dochází ke snížení krevního tlaku a zhoršuje se prokrvení končetin. Může způsobovat bolesti hlavy, slabost a v krajním případě i selhání ledvin. Proto je důležité mít vždy po ruce sklenici vody a vypít alespoň dva litry tekutin denně. Soustředění zlepšuje i kofein, s jeho konzumací by se to ale nemělo přehánět.

Zdroj obrázku: Freepik

Odpolední svačina je skvělý způsob, jak zahnat hlad i únavu. Záleží ale na tom, co si k svačině dopřejete. Dobrou volbou je ovocný jogurt, hummus nebo ovocné a zeleninové smoothie. Důležité je, aby svačina obsahovala dostatek bílkovin na úkor cukrů, vyhnete se tak ztrátě energie a tělu dodáte potřebné látky.

Zdroj: https://www.thebalancecareers.com/causes-of-afternoon-slump-3514765