Sucking Tick Sucking Human Tick Skin Background Dermacentor Reticulatus

Už na jaře můžeme chytit klíště. Je důležité vytáhnout ho z pokožky správně

Jaro s sebou přináší pěkné a teplé počasí, které láká k výletům do přírody, kde všechno pučí. Už v prvních jarních dnech se ale často stane, že si domů na sobě přineseme klíště. Je to nepříjemné, protože tento parazit je přenašečem nebezpečných nemocí. Jak ho jednoduše vytáhnout?

Co jste o klíšťatech nevěděli

Klíště je roztoč veliký až 4,5 mm. Jeho tělo se skládá z hlavy a těla. Na hlavové části se nachází hypostom neboli chobotek, který je pokryt nazpět směřujícími háčky. Ty slouží k průniku do kůže hostitele a k zafixování se v ní. Nejčastěji se s klíštětem setkáme ve vlhkých lesích s bujným porostem a na vlhkých loukách.

Suché oblasti nemá rádo, takže se jim vyhýbá. Zatímco v minulosti se nacházelo především v nížinách, v současnosti není problém se s klíštětem setkat i v nadmořských výškách nad 750 metrů.

Zdroj obrázku: Freepik

Co dělat, když si z výletu přinesete domů klíště

Když vyrážíte na výlet do lesa, je vhodné se přiměřeně obléct, abyste zamezili napadení klíštětem. Je lepší si vzít na sebe světlejší oblečení, abyste na něm případného roztoče viděli. Určitě byste si měli zakrýt co největší plochu těla.

Když už se stane, že se na vás klíště přisaje, nemusíte hned panikařit. Po příchodu domů ho můžete jednoduchým způsobem vytáhnout. Zvládnete to určitě sami, aniž byste museli vyhledat odbornou pomoc.

Jak vytáhnout klíště

K vytáhnutí klíštěte si připravte pinzetu a dezinfekci. Tou může být například líh nebo ajatin, které je dobré mít doma v lékárničce. Pinzetou klíště podeberete za hlavičku až u kůže a jemnými kývavými pohyby pinzetou se ho budete snažit vytáhnout ven.

Netočte s ním ani ho nenatírejte olejem nebo jinou mastnou látkou. Jakmile bude klíště venku, místo vpichu vydezinfikujte. Klíště vyhoďte do odpadu, nijak ho ale nemačkejte, aby nedošlo k přenosu případné infekce. Pinzetu potom také vydezinfikujte a omyjte.

Zdroj: https://www.cdc.gov/ticks/removing_a_tick.html