Užijte si krásy Novojičínska na kole

By: Olgierd Rudak

Všude kolem nás je plno krásných míst, kam bychom se mohli podívat. Člověk potřebuje pohyb, aby si udržel zdravý životní styl. Tak proč tyto dvě věci nespojit? Sedněte na kolo a udělejte si zdravou pojížďku kolem zajímavých měst a míst.

Jakou trasu si mám zvolit?

To záleží na tom, co byste rádi viděli a také na tom, jak jste zdatní cyklisté. Můžete začít ve Starém Jičíně odtud pokračovat jen pět kilometrů do Nového Jičína a pak přes deset kilometrů vzdáleného Rybí, následně si vyšlapete kopeček na Štramberk a potom přes Kopřivnici až do Hukvald. Střídají se klidné úseky s velkými kopci, takže pro někoho to může být trochu náročnější, avšak pokud jste sportovci tělem i duší, tak to bude pro vás procházka růžovým sadem.

Co mohu po cestě vidět?

Po cestě se nabízí opravdu velké množství míst a měst, kde se můžete pokochat krásou, ale také si odpočinout. Můžete začít hned ve Starém Jičíně, kde si po lehkém vystoupání kopečku budeme moct projít poměrně dost zachovalé zbytky hradu s hradní věží, odkud si můžete prohlídnout nejen celé město, ale i města okolní.

Pak budete pokračovat do Nového Jičína, kde můžete ocenit historickou krásu tamějšího náměstí. Také zde najdete Žerotínský zámek, který v dnešní době funguje jako muzeum, kde ke stále expozici patří výstava klobouků, protože tím je město proslulé. Samozřejmě, že v přilehlých uličkách naleznete spousty restaurací, malých hospůdek anebo také cukrárny, kde se můžete občerstvit.

Když budete v cestě pokračovat, minete krásný kostelík svaté Kateřiny a dostanete se do malé části města s názvem Libotín. Zde si můžete udělat pauzu a zchladit se v proslulém koupališti, hned se můžete také zúčastnit mnoha atrakcí, jako tenis či minigolf a mnohé další.

Vaše cesta bude dále směřovat do Štramberku, což je velice krásné a proslulé městečko. Nejen, že zde můžete ochutnat tradiční Štramberské uši, ale také si můžete udělat procházku malebných městečkem, plným krásných starých dřevěnic. Nad náměstím se tyčí věž Trúba, odkud budete jít město i okolí jako na dlani. Pokud budete v tomto městečku chtít strávit více času, tak za podívanou také stojí známá jeskyně Šipka, Kamenolom anebo také mini ZOO.

Dále můžete pokračovat do Kopřivnice

Toto průmyslové město je proslulé zejména automobilovou výrobou, o čemž se můžete přesvědčit v Technickém muzeu, kde naleznete mnoho modelů starých automobilů. A i zde se můžete zchladit na koupališti, avšak pokud raději budete chtít pokračovat v kulturních památkách, tak můžete vystoupat k zřícenině hradu Šostýn anebo na opačnou stranu za zajímavou rozhlednou Bílá Hora.

A k cíli se dostanete kolem Větřkovické přehrady, kde v létě uvidíte spoustu lidí. Vašim cílem jsou Hukvaldy, kde můžete navštívit krásný hrad, kde se několikrát ročně pořádají různé akce, mimo jiné také Janáčková filharmonie. A po cestě k tomuto hradu si můžete pohladit ocásek Janáčkovy lišky Bystroušky.

Tato trasa je plná krásný míst a každý jistě ocení její pohodový průběh, protože nepotřebujete žádnou mapu, jen se nechte vést cyklistickými značkami.

Na novojičínsku najdete také bohatou nabídku ubytování, nemusíte se tak bát, že po náročném dni nebudete mít kam složit hlavu.