Vanocni Prejidani1

Užijte si letošní Vánoce bez přejídání a přibírání na váze. Stačí dodržet 3 jednoduché zásady

Nepřibrat kila navíc je zvláště o vánočních svátcích pro mnohé z nás velmi obtížné. Stres z vánočních příprav, obrovské množství lahodných dobrot v obchodech a restauracích, dárky ve formě jídla a kalorických nápojů a stravovací návyky lidí kolem nás vytvářejí dokonalý vzorec pro přejídání. Pokud se letos chcete vyhnout přecpávání a přibírání na váze, a přesto si jídlo užít, vyzkoušejte některé z níže uvedených tipů.

Zdroj obrázku: Freepik

Čím méně koupíte, tím méně sníte

Když je v domě jídlo, je snadné ho sníst. Přece nebudeme jídlem plýtvat a zbytečně ho vyhazovat – to je běžný postoj a dává nám záminku k přejídání. Kolikrát jste skončili na gauči s miskou plnou sušenek nebo brambůrek, protože jste je chtěli sníst, když od zítřka hubnete? Vypracujte si letos seznam, které potraviny koupíte a v jakém množství. Je samozřejmé, že nás vánoční výzdoby a akce lákají ke spontánním nákupům, ale snažte se odolat. Napište si nákupní seznam a držte se ho co nejvíce.

Uchovávejte jídlo mimo dohled

Velkým spouštěčem přejídání je jídlo, které je na dosah a v dohledu. Je pro vás tradicí mít na stole vánoční čokoládky, bonbony, ořechy nebo brambůrky? Jednou za čas něco ochutnejte, ale pokud je pro vás pokušení příliš veliké, domluvte se s rodinou či s kolegy v práci na jiném umístění. Dejte jídlo někam, kam nedosáhnete z gauče nebo od počítače. Na místo, které vás donutí vstát.

Zdroj obrázku: Freepik

Jezte vědomě

Vědomé stravování je o zážitku z jídla v přítomném okamžiku, uvědomění si toho, kdy máme dost, vychutnávání chuti a textury jídel a vytváření příjemných stravovacích zážitků, které zohledňují výživové potřeby těla. Je to také o tom, dovolit si jíst i méně zdravá jídla, ale v přiměřeném množství. Bez zákazů, hladovění nebo přejídání. Pokud budete přemýšlet o tom, co a kolik toho jíte, podaří se vám užít si vánoční svátky a nepřibrat ani deko.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/tips-to-avoid-holiday-weight-gain